PO 1 RUNDZIE
1.Słowo „Europa” pochodzi z języka greckiego skąd przeniknęło następnie do łaciny. Europos oznacza w grece „łagodnie wznoszący, możliwe, że wzięło swój rodowód z jeszcze starszego języka asyryjskiego, a konkretnie ze słowa ereb znaczącego „zachód”. Warto dodać, że w innych językach prasemickich słowo ma inny znaczenie i wyraża „ciemny”. Nazwa kontynentu mogła pochodzić, w tym wypadku, od porastających go ciemnych lasów, lub prymitywnych ludów, których poziom cywilizacyjny znacznie kontrastował, w owych czasach, od społeczeństw zamieszkujących basen Morza Śródziemnego.
2.
Garść ciekawostek statystycznych dotyczących kontynentu europejskiego: jednym z miejsc, gdzie notuję się największą sumę opadów są czarnogórskie Crkvice w Górach Dynarskich, gdzie spada rocznie ponad 5300 mm deszczu. Najdłuższą rzeką na kontynencie jest Wołgą licząca 3531 km. Z kolei najdłuższą rzeką w Unii Europejskiej jest Dunaj - liczy on 2888 km. Wisła zajmuje w tym rankingu silną 16 pozycję. Największym jeziorem jest rosyjska Ładoga zajmująca obszar 18390 km2. Na terenie Unii, największe jest zaś jezioro Wener w Szwecji, mające powierzchnię 5650 km2. Z kolei, najgłębsze jezioro znajduje się na terenie Norwegii – nazywa się Hornindalsvatnet i ma ponad 500 metrów głębokości.
3.
Idea zjednoczonej Europy pojawiła się już w średniowieczu, kiedy frankońskie imperium Karola Wielkiego i Święte Cesarstwo Rzymskie łączyły wielkie obszary pod luźną administracją. Otton III marzył z kolei odrodzeniu Cesarstwa rzymskiego, które obejmowałoby także Polskę. Po utworzeniu Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1776 roku wizję podobnych do nich Stanów Zjednoczonych Europy podzielali niektórzy wybitni myśliciele, w tym Tadeusz Kościuszko. W okresie późniejszym pomysły federacji państw europejskich były wysuwane między innymi przez pisarza Wiktora Hugo. Punktem przełomowym był kongres w Hadze w 1948 roku, na którym przedstawiciele 25 państw wyrazili jednogłośnie pragnienie utworzenia zjednoczonej Europy. Warto wspomnieć, że inicjatorami kongresu byli: Duncan Sandys ( zięć Winstona Churchilla) oraz Józef Retinger urodzony w Krakowie, doradca Władysława Sikorskiego.
4.
Arsene Heitz, francuski rysownik urodzony w Strasbourgu jest twórcą pierwotnego projektu flagi Unii Europejskiej, który przedstawiał piętnaście pięcioramiennych gwiazd na błękitnym tle. Artysta wyznał, że inspiracją był motyw wieńca z gwiazd nad głową Najświętszej Maryi Panny, zaczerpnięty z apokalipsy św. Jana. W czasie prac nad projektem, w 1953 Rada Europy ufundowała witraż z takim motywem dla katedry w Strasburgu. Za symboliczną, niektórzy, uznają także datę przyjęcia flagi przez Radę Europy, co miało miejsce 8 grudnia czyli w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzór flagi został uznany przez Unię Europejską, mimo, że traktat lizboński nie zakłada wprowadzenia symboli unijnych.
5.
Środek geograficzny Unii Europejskiej – ustalony przez Francuski Państwowy Instytut Geograficzny w Paryżu – znajduje się na szczycie wzgórza w pobliżu urokliwego, niewielkiego miasta Gelnhausen w Hesji na terenie Niemiec. Od 2007 roku miejsce to oznaczone jest europejską flagą zatkniętą tam przez heskiego ministra związkowego Volkera Hofa.