Piotr Sobczyński i Maciej Iwański wygrali Wielki Test o Matejce!
środa, 30 września 2020
Piotr Sobczyński i Maciej Iwański wygrali Wielki Test o Matejce!

fot. TVP

130 lat temu Jan Matejko zaczął rysować poczet królów i książąt polskich. Do dziś tak ich sobie wyobrażamy, jak ich wykreował. To on jest też autorem najbardziej znanych obrazów pokazujących przełomowe wydarzenia z historii naszego kraju. W Wielkim Teście o Matejce największą wiedzą wykazali się Piotr Sobczyński i Maciej Iwański. Zwycięzcy przekazali nagrodę główną, w wysokości 30 tysięcy złotych, Fundacji Siepomaga.
Czy wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa, bitwa pod Grunwaldem lub hołd pruski wyglądały właśnie tak, jak je namalował? Czy potrafimy odszyfrować ukryte w jego obrazach symbole, żarty i przestrogi?

W programie Wielki Test o Matejce poznaliśmy tajemnice życia i twórczości tego najbardziej znanego z polskich malarzy, dowiedzieliśmy się także, jak jego ogromne dzieła przetrwały wojenne zawieruchy i czy sam autor kryje się pod postacią błazna Stańczyka.

W studiu telewizyjnym i poprzez komunikatory internetowe na pytania odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Widzowie mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. 

Program poprowadzili Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.