Wagner i Morawski wygrali Wielki Test – Bohaterowie Polskiego Podziemia
środa, 02 marca 2022
Wagner i Morawski wygrali Wielki Test – Bohaterowie Polskiego Podziemia

Zwycięzcy testu (fot. TVP/Jan Bogacz)

Ich wiedza o polskich bohaterach była najpełniejsza! Agnieszka Wagner i Cezary Morawski wygrali Wielki Test – Bohaterowie Polskiego Podziemia. W finale pokonali Kazika Mazura i Jacka Rozenka. Nagrodę – 30 tysięcy złotych – przekazali na Caritas Polska. Katolicka organizacja wykorzysta ją na pomoc Ukraińcom.
W 2022 roku mija 80. rocznica powstania Armii Krajowej, sił wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, które zostały utworzone z oddziałów Związku Walki Zbrojnej, stawiających opór okupantom niemieckim i sowieckim od początkowych miesięcy II wojny światowej. Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym w Europie konspiracyjnym wojskiem, w jej szeregach walczyło latem 1944 roku ponad 350 tysięcy żołnierzy. 

W Wielkim Teście – Bohaterowie Polskiego Podziemia przypomnieliśmy najważniejsze akcje i postaci zbrojnej konspiracji, różne formy oporu wobec okupantów oraz dramatyczne losy żołnierzy, który nie złożyli broni po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 

W studiu telewizyjnym na pytania testu odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a w sali Muzeum Powstania Warszawskiego grupa młodzieży interesującej się historią. Widzowie mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. 

Program prowadzili Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.