Recyklingowe metamorfozy
piątek, 24 listopada 2017
Eko sposoby na oszczędzanie energii w domu
Reklamówka, siatka, torba…
Recyklingowe metamorfozy

Recyklingowe metamorfozy

Zrobić coś z niczego to niemała sztuka. Tym większa satysfakcja, jeżeli wykonamy coś samodzielnie. Poniżej przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak własnoręcznie stworzyć unikalne rzeczy, doskonale się przy tym bawiąc.
Hand made, recykling i upcykling to pojęcia w dużej mierze pokrewne. Ich główną ideą jest nadanie zużytym bądź starym przedmiotom drugiego życia, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia produkcji śmieci. Jest to zarazem sprytny sposób na wyjątkowy gadżet np. do naszego wnętrza, jak i na pozyskanie oszczędności w domowym budżecie.

Coś dla siebie

Metodą hand made możemy stworzyć przedmioty, które będziemy mogli nosić na co dzień. Idealnym przykładem jest biżuteria. Do stworzenia oryginalnych kolczyków możemy wykorzystać stare guziki, kapsle z butelek, kawałki plastiku, makaron, drewno, śrubki, a nawet fragmenty zabawek. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Również kwestia przechowywania biżuterii jest polem do popisu dla pomysłowych osób. Nietypowym stojakiem na kolczyki może stać się np. tarka do warzyw. Jej otworki doskonale nadają się do wieszania kolczyków. Natomiast szkatuły i pudełka można tworzyć z najróżniejszych pojemników.

Dekoracje do twojego wnętrza

Dekoracjami, które nadają wyjątkowy klimat naszemu wnętrzu są świeczki i świeczniki. W prosty sposób możemy tworzyć je samodzielnie. Do wykonania designerskich lampionów doskonale nadają się puszki – można je dowolnie malować i zmieniać wycinając w nich kształty. Im cieńsza blaszka, tym wygodniej to zrobić. Na koniec we wnętrzu puszki umieszczamy tealight – małą okrągłą świeczkę. Innym przykładem na stworzenie unikalnego lampionu jest wykorzystanie słoików – do środka wsypujemy dekoracyjny, kolorowy piasek, drobne muszelki, kamyki lub szklane kulki. Na powierzchni dekoracji umieszczamy świeczkę. Możemy też naczynia wypełniać wodą – świeczki typu tealight unoszą się na jej powierzchni. Utworzone w ten sposób wyjątkowe lampiony z pewnością przykują uwagę naszych gości.

Recyklingowy design

Eko design jest w modzie – świadczą o tym kolejne wystawy poświęcone „sztuce ze śmieci”, które odbywają się w Polsce i za granicą. Znani projektanci coraz częściej sięgają po niecodzienne materiały by tworzyć przedmioty codziennego użytku. Przykładami takich prac są torby wykonane z poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, wykorzystywanych w samochodach lub torebki zrobione ze starych dętek rowerowych czy bannerów reklamowych. Jednak eko design to dziedzina sztuki po którą sięgać mogą nie tylko artyści. Wystarczy pomysł, a przedmiot z odzysku otrzymuje nową funkcję.