Zgubiłeś dowód? Zgłoś to przez Internet
piątek, 05 października 2018
Coraz więcej szkół przystępuje do rządowego programu OSE
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdów
Zgubiłeś dowód? Zgłoś to przez Internet

Zgubiłeś dowód? Zgłoś to przez Internet

Nie musisz wracać z np. wakacji, by zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Możesz to zrobić przez internet.
Jeśli chcesz zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego przez internet — potrzebujesz Profilu Zaufanego. Dzięki niemu potwierdzisz swoją tożsamość. Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć. Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany. 

Co dalej? 
Po pierwsze, pamiętaj, że w zgłoszeniu utraty/kradzieży lub uszkodzenia dowodu osobistego nikt Cię nie może wyręczyć. Musisz to zrobić osobiście. W przypadku dzieci do 18. roku życia, osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych formularz w ich imieniu mogą złożyć odpowiednio – rodzic, opiekun prawny lub kurator.

Po drugie, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl. A teraz po kolei: 

1. Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie. 
2. Zaloguj się na swój Profil Zaufany. 
3. Wybierz, co chcesz zgłosić — utratę lub uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie, a urząd nie otrzymał jeszcze twojego dowodu — wybierz sposób, w jaki dostarczysz go do urzędu. 
4. Nie musisz wybierać urzędu, który przyjmie twój wniosek. System wyświetli adresata (urząd, który wydał twój dowód). 
5. Odpowiedz, czy i w jaki sposób chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu. 
6. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. 
7. Wyślij zgłoszenie. Wyświetli się komunikat, że zostało wysłane. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). 
 8. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu — zanieś dowód do urzędu albo wyślij pocztą. 

Dobra wiadomość: usługa jest w pełni bezpłatna.

Ważne? 

Od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni Twój dowód osobisty. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o utracie albo uszkodzeniu dowodu, zaznacz to w formularzu. Możesz je odebrać w urzędzie, otrzymać pocztą lub przez internet. Zatrzymaj zaświadczenie — może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. 

WAŻNE: 
1. Zaświadczenie, które dostaniesz od urzędnika, nie jest dokumentem tożsamości. 
2. Teraz potrzebujesz nowego dowodu osobistego. Wniosek o jego wydanie również możesz złożyć online. Sprawdź, jak to zrobić.

O czym jeszcze pamiętać? 
Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł — zgłoś to w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom. 

Zgłoś utratę dowodu w banku, nawet jeśli nie masz konta bankowego. Sprawdź listę banków, w których możesz zgłosić utratę dowodu. 

Jeżeli podejrzewasz, że Twój dowód został skradziony zawiadom również Policję. 

Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód.