Narodziny prawie 14 tysięcy maluchów zgłoszono online
piątek, 05 października 2018
Wakacje last minute? Ty jesteś gotowy, a Twój paszport?
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?
Narodziny prawie 14 tysięcy maluchów zgłoszono online

Narodziny prawie 14 tysięcy maluchów zgłoszono online

Uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usługa jest coraz bardziej popularna. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, rodzice zgłosili narodziny co 10 - urodzonego od 1 czerwca - dziecka.
- To dobry wynik. Jednak zależy nam, by z naszej usługi korzystało jeszcze więcej rodziców. Uruchomiliśmy ją po to, by ułatwić im życie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Jak to zrobić? 
Cały proces to 5 prostych kroków. 

WAŻNE: rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, sprawdź jak go założyć. 

Co dalej? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie - o zweryfikowanie Twoich danych. 

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim), co pozwoli na weryfikację Twoich danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe. 

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). 

Gotowe!

Szybko, bezpiecznie, bez wychodzenia z domu 

- Pierwsze dni dla świeżo upieczonych rodziców to zawsze czas pełen nowych wyzwań i obowiązków. Zgłoszenie narodzin dziecka online to proste, szybkie, bezpieczne i w pełni bezpłatne narzędzie, ale przede wszystkim oszczędność czasu rodziców, którzy w tym ważnym momencie życia mogą – zamiast wizyty w urzędzie – spędzić go z nowym członkiem rodziny – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - E-usługi tworzymy po to, by ułatwiać życie obywateli – dodaje. 

E-państwo dla rodzin

 Możliwość zarejestrowania narodzin dziecka przez Internet działa od 1 czerwca br. To niejedyna e-usługa, którą dedykujemy rodzicom. Nie wychodząc z domu, mogą już m.in. zawnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla swoich dzieci, złożyć wnioski w programach 500+ i „Dobry start”.