Życie w social mediach – czy to bezpieczne?
wtorek, 16 października 2018
Stop agresji w internecie!
Nastolatki - bierni konsumenci internetu?
Życie w social mediach – czy to bezpieczne?

Życie w social mediach – czy to bezpieczne?

Media społecznościowe mają ogromny wpływ na prawie każdy aspekt życia młodych użytkowników internetu. Relacje społeczne utrzymywane za ich pośrednictwem są niezwykle ważne dla współczesnych nastolatków.
Prawie wszyscy uczniowie uczestniczący w badaniu NASK „Nastolatki 3.0” deklarują posiadanie profili w serwisach społecznościowych (94,6%). Spośród nich najpopularniejsze wśród młodzieży są: Facebook (59%), Snapchat (37,5%)i Instagram (27,1%). Lubiany przez dorosłych Twitter cieszy się u młodego pokolenia znacznie mniejszą popularnością (9,1%).

Portale społecznościowe służą nastolatkom przede wszystkim do autoprezentacji, komunikowania się i poznawania innych osób.

Na swoich profilach nastolatki najczęściej publikują:
– własne zdjęcia i filmy - niemal 80% badanych,
– informacje i aktualne komentarze - 54,7%,
– linki do filmów i zdjęć pochodzących z innych serwisów internetowych - 53%,
– memy - 53,6%, • zdjęcia innych osób - 43,5%,
– linki do artykułów z innych serwisów - 35,6%.

Prywatność w sieci
Młodzi użytkownicy mediów społecznościowych udostępniają na swoich profilach coraz więcej informacji. Obok podstawowych danych takich, jak imię i nazwisko, nastolatki ujawniają nazwę szkoły, miejsce zamieszkania, adres e-mail, a nawet numer telefonu. Udostępniają prywatne zdjęcia i filmy.

Mimo, że coraz większa grupa młodzieży ma świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą udostępniane w internecie prywatnych informacji i treści, to nadal 1/3 młodych internautów nie chroni swoich danych. Co piąty z nich nie widzi potrzeby ograniczania dostępności do publikowanych zdjęć i innych treści w portalach społecznościowych. W największym stopniu dotyczy to najmłodszych użytkowników sieci.

Starsi uczniowie - częściej niż młodsi - stosują zabezpieczenia przed dostępem osób niepożądanych do ich profili społecznościowych. 57,6% nastolatków deklaruje, że ogranicza dostęp do swoich danych. Chce w ten sposób chronić swoją prywatność w sieci. Większość młodzieży wie, jak zabezpieczać swoje konta. Tylko 2% młodych ludzi deklaruje, że nie ma odpowiednich wiedzy i umiejętności w zakresie ustawień prywatności w serwisach internetowych.

Anna Borkowska - Kierownik Zespołu Edukacji i Szkoleń NASK, na podstawie badania: Nastolatki 3.0 (pełny raport dostępny pod adresem: https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html; artykuł dostępny pod adresem https://akademia.nask.pl/blog.html