– Bardzo trudno jest znaleźć dziedzinę, w której Fundusze Europejskie nie dokonałyby już i nie dokonywały wciąż rewolucyjnych zmian – mówi prezenter Radek Brzózka w spocie podsumowującym serię programu „Fundusze Europejskie. Jak to działa?”. Efekty unijnego wsparcia są widoczne na każdym kroku – zarówno w skali mikro: w naszym najbliższym otoczeniu, na naszej ulicy czy nawet na naszym podwórku, jak i w skali makro: w dużych inwestycjach infrastrukturalnych, energetyce, e-usługach. Z Funduszy Europejskich korzystamy wszyscy. Nie tylko duże zakłady przemysłowe czy firmy, ale każdy z nas – mały Staś i Jego mama, która może zostawić synka w przedszkolu, Pan Tadeusz jadący co dzień do pracy nowo wybudowaną drogą, mieszkańcy gminy, w której wybudowano oczyszczalnię ścieków.
Dostępność, a dokładniej program Dostępność Plus, prowadzony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – to kolejny bardzo ważny temat, wspierany przez Fundusze Europejskie.
Czym jest dostępność? Mówiąc najprościej, to wszystkie rozwiązania, które sprawiają, że niezależnie od wieku i fizycznych ograniczeń, ludziom żyje się wygodnie. Dostępny budynek to taki, do którego łatwo mogą się dostać osoby starsze i na wózkach, czy rodzice z małymi dziećmi. Dostępna strona internetowa to taka, z której mogą bez przeszkód korzystać osoby niewidome czy niesłyszące.
Dlaczego to tak ważne?
Nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji (np. ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich), niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi (na przykład po udarze, chorujący na Alzheimera). To także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie, mające trudności w poruszaniu się itp.
Polskie społeczeństwo się zmienia – jest coraz starsze. Obecnie w Polsce żyje prawie 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. W 2030 r. będzie ich 10,7 milionów i będą stanowić blisko 30% ludności! Dlatego tak bardzo potrzebne są działania służące dostępności.
Fundusze pomagają dostępności
To wszystko nie byłoby możliwe bez wparcia Funduszy Europejskich. Już teraz prowadzone są projekty z wykorzystaniem unijnych pieniędzy i
pojawiają się kolejne konkursy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju intensywnie pracuje także nad dużą Ustawą o dostępności, czyli pierwszym tego typu aktem prawnym w Polsce.
Szczegółowe informacje o programie Dostępność Plus znajdziecie
na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.