W środę „Wielki Test o Jagiellonach”
poniedziałek, 14 października 2019
Anna Gzyra i Robert Czebotar wygrali „Wielki Test o Jagiellonach”
W środę „Wielki Test o Jagiellonach”

„Wielki Test o Jagiellonach” poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz (fot. TVP)

W tym roku minęło 450 lat od podpisania Unii Lubelskiej, dzięki której powstało wspólne państwo Polaków i Litwinów. Rzeczpospolita Obojga Narodów funkcjonowała oficjalnie przez ponad dwa wieki, ale wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej od unii personalnej, gdy litewski książę Jagiełło poślubił królową polską Jadwigę i – przyjmując w 1386 roku polską koronę – zapoczątkował rządy Jagiellonów.
Co dziś wiemy i pamiętamy o dynastii, pod której rządami Rzeczpospolita przeżywała złoty wiek w gospodarce, nauce i kulturze, będąc też jednym z największych mocarstw świata? Sprawdzimy to już 16 października w programie „Wielki Test o Jagiellonach”.
W telewizyjnym studiu nie zabraknie oczywiście dworskich ciekawostek, niespodziewanych gości i zaskakujących inscenizacji – zaproszenie przyjęli już m.in. królowie Władysław Jagiełło i Zygmunt August, a jednym z ekspertów piszących pytania został nadworny błazen Stańczyk.
„Wielki Test o Jagiellonach” poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz. Jak zwykle w studiu TVP na pytania będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony.