Anna Gzyra i Robert Czebotar wygrali „Wielki Test o Jagiellonach”
środa, 16 października 2019
W środę „Wielki Test o Jagiellonach”
Anna Gzyra i Robert Czebotar wygrali „Wielki Test o Jagiellonach”

fot. TVP

Rywalizacja była zacięta do samego końca, ale zwyciężyć mógł tylko jeden duet. Anna Gzyra i Robert Czebotar okazali się bezkonkurencyjni w „Wielkim Teście o Jagiellonach”. W finale pokonali Katarzynę Czaplę i Adama Bobika. Nagrodę zwycięzcy przekazali na Fundację Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci.
W tym roku minęło 450 lat od podpisania Unii Lubelskiej, dzięki której powstało wspólne państwo Polaków i Litwinów. Rzeczpospolita Obojga Narodów funkcjonowała oficjalnie przez ponad dwa wieki. Co dziś wiemy i pamiętamy o dynastii, pod której rządami Rzeczpospolita przeżywała złoty wiek w gospodarce, nauce i kulturze, będąc też jednym z największych mocarstw świata? Goście w studiu udowodnili, że całkiem sporo!

Podczas rywalizacji nie zabrakło oczywiście dworskich ciekawostek, niespodziewanych gości i zaskakujących inscenizacji – gośćmi specjalnymi byli m.in. królowie Władysław Jagiełło i Zygmunt August, a jednym z ekspertów piszących pytania został nadworny błazen Stańczyk.

„Wielki Test o Jagiellonach” poprowadzili Anna Popek i Przemysław Babiarz. Jak zwykle w studiu TVP na pytania odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony.