POD PATRONATEM PREZYDENTA
Działania na rzecz społeczeństwa docenia i wspiera para prezydencka. Wiosną Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda co roku biorą udział w akcji #SprzątaMY. W ubiegłym roku prezydencka wraz z wolontariuszami sprzątała lasy na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.
– To wymierne działanie było zarazem znakomitym przykładem dla Polaków – cieszy się Michał Gzowski. – Skoro nawet prezydent zakasuje rękawy i wspiera nas, leśników, mogą to zrobić wszyscy. Empatyczna postawa pana prezydenta to dla nas, leśników, także wyraz uznania. Sygnał, że nasze działania idą we właściwym kierunku.
Prezydent co roku wspiera leśników również w akcji #SadziMY.
Od zakończenia II wojny światowej aż o połowę wzrosła powierzchnia lasów w kraju. Ale wobec malejących możliwości pozyskiwania nowych gruntów do zalesienia przez Lasy Państwowe trzeba szukać innych dróg, by Polska była coraz bardziej zielona. To właśnie akcja #SadziMY – pod patronatem i z udziałem pary prezydenckiej. W ubiegłym roku akcja trwała dwa dni, a punkt kulminacyjny akcji #sadziMY miał miejsce 30 września na terenie leśnictwa Lipnica Wielka, w Nadleśnictwie Stary Sącz, przynależnym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Tam drzewa sadził prezydent Andrzej Duda w towarzystwie przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, służb, świata nauki, duchowieństwa, organizacji społecznych, harcerzy, nauczycieli, uczniów, a nawet przedszkolaków.
IV edycja akcji #sadziMY była wyjątkowa za sprawą gatunku, jaki pojawił się w lipnickich lasach. Mowa o cisie pospolitym – gatunku chronionym, rzadkim, na co wpływ mają specyficzne warunki i powolne tempo wzrostu tego drzewa. W latach 2010-2014 leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie realizowali projekt restytucji cisa pospolitego, który w istotny sposób przyczynił się do ochrony tego gatunku na terenie województwa małopolskiego.
– Leśnictwo Lipnica Wielka, a konkretnie kompleks leśny Sikornik to wyjątkowe miejsce, ponieważ mieści się nieopodal rezerwatu „Cisy w Mogilnie”, gdzie prowadzony jest projekt restytucji tego gatunku. Obejmuje on pielęgnację drzew w rezerwacie, zbiór nasion i wyhodowanie sadzonek, które dziś wprowadzimy do lasu – mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Dodatkowo wszystkie nadleśnictwa w Polsce przygotowały do rozdania prawie milion sadzonek. Te drzewa dadzą wymierny efekt aktywności leśników na rzecz społeczeństwa.
– Efekty naszych działań, w tym wzrost lesistości i zasobności lasów, ich średniego wieku, można śledzić w internetowym Banku Danych o Lasach – wskazuje Józef Kubica.
DZIEDZICTWO KULTUROWE
Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe znajdują się liczne obiekty dziedzictwa kulturowego: budynki, pomniki, fortyfikacje, zabytkowa zieleń czy miejsca pamięci narodowej. Niektóre z nich są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkie zostały wymienione w geoprzestrzennej bazie zawierającej ponad 2 tys. zabytków.
– Polska historia naznaczona jest krwią. Przez naszą ojczyznę wielokrotnie przetaczały się zbrojne konflikty. Polskie lasy kryją tysiące mogił i wojennych cmentarzy. Dbamy o nie i pielęgnujemy je – opisuje Michał Gzowski.
Od połowy grudnia 2021 roku obowiązuje porozumienie o współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Podpisali je Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków, oraz dyrektor Józef Kubica. Porozumienie przewiduje nie tylko ochronę, lecz także promocję turystyczną obiektów i obszarów zabytkowych. Dodatkowo prowadzona będzie edukacja w zakresie postaw wobec dziedzictwa kulturowego.
– Porozumienie daje nam nowe możliwości sprawowania profesjonalnej opieki nad tymi wyjątkowymi obiektami. Zyskujemy szansę na prowadzenie wspólnych projektów, konsultacji i działań edukacyjnych we współpracy z generalnym konserwatorem zabytków – zaznacza Józef Kubica.
Oprócz zwierząt zapewniają też utrzymanie unikalnych odmian roślin (fot. PAP)