Do lasu na wiosnę – pomysły na najlepsze wycieczki
czwartek, 23 marca 2023
Aleksandra Grysz i Tomasz Tylicki zwycięzcami Wielkiego Testu o Lesie
Fakty i mity o Lasach Państwowych
Do lasu na wiosnę – pomysły na najlepsze wycieczki

Las jest znakomitym miejscem na wiosenne spacery (fot. PAP)

Las jest piękny o każdej porze roku. Szczególnie wiosną, kiedy przyroda wybudza się z zimowego odpoczynku. Podpowiadamy, co wiosną robić w lesie - do wyboru są aż cztery różne propozycje!

W lesie nie można się nudzić. Oferuje tyle atrakcji, że każdy znajdzie propozycję odpowiednią dla siebie. Jest ogólnodostępny i niemal w sąsiedztwie - wystarczy najwyżej godzina, by z każdego miejsca w Polsce dotrzeć do lasu! To idealna propozycja na zdrowy odpoczynek. A co konkretnie można robić wiosną w lesie?

DLA OBSERWATORÓW: SPACER SZLAKIEM BUDZĄCEJ SIĘ DO ŻYCIA PRZYRODY

Słoneczna pogoda, lekki, przyjemny wiatr i coraz dłuższe dni zachęcają do wybrania się na spacer do lasu, gdzie można poszukać pierwszych oznak wiosny. Podążając spokojnym krokiem, można zaobserwować, jak runo w lasach liściastych zamienia się w wielobarwny dywan. Bajecznie wyglądają fioletowe fiołki, niebieskie przylaszczki, miodunki, czy kobierce białych zawilców. Te ostatnie są wskaźnikiem tzw. starych lasów, czyli miejsc, gdzie las rósł od wielu stuleci.

Kwiecień to czas, kiedy bielą kwiatów okrywają się czeremchy i tarnina. W warstwie drzewostanu najłatwiej wówczas wypatrzeć kwitnącą na biało trześnię (dzika czereśnia o niewielkich owocach). Liściastych gatunków w polskich lasach stale przybywa. Już dziś stanowią aż 3o proc.

Wiosenny las rozbrzmiewa śpiewem. Kwietniowe wieczory wypełniają trele drozda śpiewaka. Część ptaków buduje gniazda i składa jaja. Niektóre, jak kruki czy bieliki, już karmią pisklęta. Bielik, obecny w godle narodowym, jeszcze na początku XX w. był w Polsce na krawędzi wymarcia. Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym prowadzonym wspólnie m.in. przez naukowców i leśników, populacja bielika wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

DLA AKTYWNYCH: SPORT POD CHMURKĄ

Lasy to idealne miejsce do wypoczynku i uprawiania sportu. Ćwiczenia w lesie dają więcej korzyści zdrowotnych niż te wykonywane w hali czy na stadionie. Osoby uprawiające sport pod chmurką mają niższe ciśnienie krwi, wyższą samoocenę i lepszy nastrój.

Leśnicy oddali i utrzymują do dyspozycji społeczeństwa ponad 20 000 km szlaków pieszych, prawie 4000 km szlaków rowerowych. Przygotowali w nich wiele udogodnień, takich jak parkingi leśne, wiaty, szlaki piesze i rowerowe. Warto pamiętać, że nie wjeżdżamy do lasu samochodem, quadem ani motocyklem. Idealnym środkiem lokomocji w lesie jest rower. Rowerzystów, w przeciwieństwie do zmotoryzowanych, nie obowiązują ograniczenia. W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe rowerem można jeździć po dosłownie każdej drodze!

Z leśnych ścieżek korzystają zarówno piesi jak i rowerzyści (fot. PAP)

Z leśnych ścieżek korzystają zarówno piesi jak i rowerzyści (fot. PAP)

DLA ZMĘCZONYCH: LAS TO ZDROWIE DLA UMYSŁU

Las poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Wystarczy 20 minut przebywania w naturze, aby znacząco obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu). Jedynie spacer po lesie ma pozytywny wpływ na podniesienie poziomu wigoru i obniżenie poziomu znużenia. Badania wykazały, że spacer w środowisku miejskim tego nie zapewnia.

Przebywanie w lesie w większym gronie wzmacnia więzi społeczne, tworzy silny związek z miejscem, poczucie wspólnoty. Okazuje się, że w lesie patrzymy na innych w bardziej pozytywny sposób, a nasz nastrój szybko się poprawia. Regularnie odwiedzając las stajemy się bardziej ufni, uczynni i opiekuńczy.

Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk.

DLA SMAKOSZY: Z LASU NA TALERZ

Co można zbierać wiosną w lesie? Wiosną las oferuje smakołyki, które warto zabrać do swojej kuchni. Jednym z nich jest pokrzywa. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach. Liści pokrzywy można użyć zamiast szpinaku czy sałaty, wykorzystać do przygotowania odżywczej sałatki ze świeżymi warzywami lub zblendować z olejem i przyprawami – tworząc pesto. Najcenniejsza jest młoda pokrzywa majowa. Sezon na pokrzywę kończy się w momencie, kiedy roślina ta zaczyna kwitnąć.

Podobne zastosowanie ma szczawik zajęczy. Pod tą uroczą nazwą kryje się roślina podobna do koniczyny. Jego liście mają lekko kwaskowy posmak, można ich użyć do zakwaszania zup jarzynowych i barszczów, dodawać do sosów, majonezu, jogurtu i sałatek. Dużo go w lasach oraz w pobliżu potoków.

W dobrze nasłonecznionych częściach lasu rośnie czosnaczek. Kwitnie od kwietnia do lipca. Jadalne są wszystkie części czosnaczka, a jego korzenie mają delikatnie chrzanowy posmak. Najlepiej smakuje na świeżo – w sałatkach, twarożku, maśle. Może być też dodatkiem do potraw z mięs, placków ziemniaczanych, a nawet chleba.

Podczas poszukiwania nowych smaków trzeba pamiętać, by szanować las i korzystać z jego darów z umiarem. Konieczne jest sprawdzenie, czy rośliny, które nas interesują, nie są objęte ochroną, a ich pozyskiwanie jest zgodne z prawem.

Bez względu na to, na jaki rodzaj wycieczki padnie wybór, każdy będzie korzystny dla zdrowia. Warto wybrać się na spacer do pobliskiego lasu - podziwiać wiosenne rośliny i posłuchać ptasich śpiewów, zwłaszcza po wielkanocnej gościnie przy suto zastawionym stole. Zapraszamy do lasu!

Nawet wiosną można w lesie zebrać coś, co urozmaici naszą dietę (fot. PAP)

Nawet wiosną można w lesie zebrać coś, co urozmaici naszą dietę (fot. PAP)