Światowy Kongres Kopernikański
czwartek, 25 maja 2023
Lea Oleksiak i Monika Mazur zwyciężyły w Wielkim Teście o Koperniku
Wycieczka „Poznaj Polskę” do Olsztyna
Światowy Kongres Kopernikański

 

W 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zorganizowane zostanie w Polsce wyjątkowe wydarzenie – Światowy Kongres Kopernikański. Głównym jego celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate oraz wciąż żywe i rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach, Kongres ma formułę kroczącą.


Oficjalne otwarcie obrad odbyło się w Toruniu na 19 lutego 2023 roku – w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święta toruńskiego uniwersytetu. Obecnie obrady odbywają się w Krakowie (24-26 maja), a w następnej kolejności odbywać się będą w Olsztynie (21-24 czerwca) i Toruniu (12-15 września).

Światowy Kongres Kopernikański jest wydarzeniem ściągającym do naszego kraju najwybitniejszych ludzi nauki różnych dziedzin. Także laureatów nagrody Nobla.


Wywiad: prof. Arthur McDonald, fizyk, Nobel 2015


Wywiad: prof. Barry Clark Barish, fizyk eksperymentalny, Nobel 2017