Wycieczka „Poznaj Polskę” do Olsztyna
czwartek, 25 maja 2023
Światowy Kongres Kopernikański
Wycieczka „Poznaj Polskę” do Olsztyna

Olsztyn na mapie punktów edukacyjnych „Poznaj Polskę” to miejsce ściśle związane z życiem Mikołaja Kopernika

Program „Poznaj Polskę” to program, który pozwala na sfinansowanie wycieczek po Polsce tak, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli odwiedzić ważne miejsca dla polskiej historii. Z programu skorzystało już kilkanaście tysięcy szkół i kilkaset tysięcy uczniów.

Zamek Kapituły Warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie to tylko wybrane przykłady spośród 1261 punktów edukacyjnych w programie „Poznaj Polskę”. O ofercie edukacyjnej Zamku Kapituły Warmińskiej opowiadała Małgorzata Rucińska, asystent w dziale edukacji, promocji i wydawnictw Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, która zwróciła uwagę na rosnącą popularność tego miejsca w związku z uruchomieniem programu „Poznaj Polskę”.


Podczas zwiedzania Zamku Kapituły Warmińskiej uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą tkactwu na Warmii i Mazurach, wystawę obrazów, w tym m.in. galerię portretu holenderskiego, a przede wszystkim liczący ponad 500 lat inkunabuł medyczny, z którego korzystał Mikołaj Kopernik. W starodruku znajdują się odręczne zapisy wybitnego astronoma. Warmia i Mazury to region, w którym przez blisko 40 lat żył i tworzył Mikołaj Kopernik.


Na trasie wycieczki znalazły się także Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. W Planetarium uczniowie uczestniczyli w seansie „Niebo dzisiejszej nocy”. To autorski pokaz prowadzony na żywo przez astronoma, podczas którego młodzi ludzie dowiedzieli się, jak będzie wyglądać niebo danej nocy oraz gdzie można znaleźć „gwiazdy wędrujące”, czyli planety. W trakcie spotkania poznali także m.in. gwiazdozbiory charakterystyczne dla danej pory roku, jak również te zodiakalne, do których należą np. Ryby, Lew czy Panna.

Zobacz relację z wycieczki do Olsztyna