Alfabet – Wojsko od A do Z
środa, 08 sierpnia 2018
„Wielki Test o Polskich Siłach Zbrojnych” rozwiązany!
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
Alfabet – Wojsko od A do Z

Wojsko od A do Z

Wojsko od A do Z z lekkim przymrużeniem oka…. czyli, gdzie służy Bożena, a gdzie służył Wojtek, gdzie latają tygrysy i dlaczego nie trzeba się bać wojskowej Anakondy?
A – Anakonda

To kryptonim największych ćwiczeń Wojska Polskiego, w których uczestniczą żołnierze wojsk sojuszniczych. Manewry odbywają się w Polsce co dwa lata, od 2006 roku. W tym roku rozpoczną się w połowie listopada. Prawie 30 tys. żołnierzy z ośmiu państw będzie ćwiczyło między innymi na poligonie w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

A – AGAT

Jednostka wojskowa wojsk specjalnych sformowana 1 lipca 2011 roku, na bazie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic.

B – BOŻENA

Lekki trał przeciwminowy używany przez polskich saperów. Urządzenie, dzięki któremu saperzy przesuwają lub niszczą miny lądowe. Znajduje się na wyposażeniu jednostek inżynieryjnych.

C – CASA

Samolot transportowy używany przez polskie lotnictwo. Tymi samolotami polscy żołnierze latają na misje zagraniczne, transportowana jest też pomoc humanitarna. Bardzo często na piloci samolotów CASA biorą udział w Akcji Serce, chodzi o transportowanie narządów do przeszczepów ratujących życie ciężko chorym.

D – Daglezja

Z typowym drzewem wojskową daglezję oprócz nazwy łączy tylko zielony kolor. W armii pod określeniem daglezja kryją się nowoczesne mosty na podwoziu kołowym. Dzięki Daglezji można zabezpieczyć przeprawę o długości prawie 20 metrów. Nośność mostu, 63 tony, pozwala na przeprawianie różnych ciężkich pojazdów, w tym czołgów Leopard oraz armatohaubic.

E – ELEW

Słuchacz szkoły podoficerskiej.

F – FURAŻERKA

Wojskowe nakrycie głowy – czapka z miękkiej tkaniny w podłużnym kształcie. Przy wystąpieniach bez nakrycia głowy furażerkę nosi się pod lewym naramiennikiem, godłem skierowanym do przodu i oznaką stopnia wojskowego skierowaną do dołu.

G – GROT

Nowoczesna konstrukcja, opracowana od podstaw przez polskich inżynierów. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO. Spełnia oczekiwania naszych żołnierzy i wymagania współczesnego pola walki. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej była pierwszą jednostką WOT, do której trafiły najnowocześniejsze, polskie karabinki.

G – GAPA

Gapa nie dla gap. Wojskowa gapa to odznaka pilotów wojskowych, przedstawia orła w locie z wieńcem laurowym. Gapą nazywana jest również odznaka skoczka spadochronowego. H – HERCULES Jeden z najpopularniejszych samolotów transportowych na świecie. Od 2009 roku jest także na wyposażeniu polskich sił powietrznych.

H – HERCULES

Jeden z najpopularniejszych samolotów transportowych na świecie. Od 2009 roku jest także na wyposażeniu polskich sił powietrznych.
I – IED

Tzw. ajdik to improwizowane urządzenie wybuchowe, miny domowej roboty podkładane przez rebeliantów m. in. w Iraku i Afganistanie.

J – JASTRZĄB

Rzadko można zobaczyć je gołym okiem na niebie, ale to właśnie Jastrzębie, czyli samoloty F-16 na co dzień chronią polskiego nieba. Na swoim koncie mają także udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych i w ważnych misjach zagranicznych. W 2016 roku polskie Jastrzębie pierwszy raz wykonywały loty związane z rozpoznaniem powietrznym nad terytorium Iraku, biorąc udział w misji Inherent Resolve, przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

K – KRAB

Wojskowy KRAB w niczym nie przypomina dobrze znanych małych skorupiaków. 155-milimetrowa armatohaubica waży około 48 ton i może razić cele oddalone o 40 kilometrów, wystrzeliwując nawet 6 pocisków na minutę.

L – Legia Akademicka

Pilotażowy program Ministerstwa Obrony Narodowej skierowany do studentów, którzy chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. Pierwsi studenci rozpoczęli zajęcia w 2017 roku. Najpierw wykłady teoretyczne na uczelniach. Potem zajęcia praktyczne w 8 centrach szkolenia i jednostkach wojskowych. 21 lipca prawie 1800 studentów, którzy zdali egzaminy złożyło przysięgę wojskową.

L – LEOPARD

Czołgi Leopard 2 w polskim wojsku są od 2004 roku. Obecnie żołnierze mają na wyposażeniu dwie wersje 2A4 i 2A5. Szkolą się na nich żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 1 Brygady Pancernej z Wesołej.
M – MASTER M-346

Mastery to samoloty do szkolenia zaawansowanego pilotów samolotów odrzutowych. W Polsce znajdują się na wyposażeniu 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

N – NATO TIGER MEET

Jedno z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym ćwiczą eskadry mające tygrysa w swoim logo. W 2018 roku Polska po raz pierwszy była gospodarzem tych ćwiczeń. Od 14 do 25 maja w szkoleniu uczestniczyło łącznie ponad 80 maszyn należących do 22 eskadr z 13 krajów. Piloci spędzili ponad 1500 godzin w powietrzu i wykonali 1000 misji bojowych.

N – NIL

Jednostka wojskowa wojsk specjalnych, utworzona w 2009 roku. Do jej zadań należy m.in. prowadzenie rozpoznania oraz wspieranie dowodzenia i zabezpieczenie logistyczne.

O – ORKA

Program, którego celem jest pozyskanie nowoczesnych okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.

O – OSA

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy, służący do zwalczania celów powietrznych lecących z prędkością do 500 m na sekundę na wysokości do 5000 m i odległości do około 10 km od stanowiska ogniowego. Wyrzutnie rakiet (po 6 sztuk) są umieszczone na kołowym transporterze.

P – PUSZCZYK SW4

Śmigłowiec dwumiejscowy do szkolenia pilotów.

R – ROSOMAK

W cywilu ssak z rodziny łasicowatych, w wojsku kołowy transporter opancerzony będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Rosomaki służą w jednostkach wojsk lądowych: 12, 15 i 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Rosomaki na misji w Afganistanie były nazywane przez Afgańczyków Zielonymi Diabłami.
S – SKORPION

Lekki pojazd patrolowy używany w wojskach lądowych, m.in. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

S – SZAROTKA

Emblemat noszony przez Podhalańczyków – żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po raz pierwszy szarotka w formacjach podhalańskich została wprowadzona w kwietniu 1920 r. jako odznaka Szkoły Wysokogórskiej, gdzie w połączeniu z barwną parzenicą góralską naszyta była na lewym rękawie kurtki. Następnie szarotkę przyjęły na swoją odznakę pamiątkową żołnierze Batalionu Strzelców Podhalańskich l Dywizji Pancernej PSZ na Zachodzie.

S – SERE

Kurs specjalistyczny uczący żołnierza jak przetrwać w niewoli, i jak się z niej wydostać (Survival, Evasion/Escape, Resistance, Extraction – przetrwanie, unikanie/ucieczka)

T – TERYTORIALSI

To nieoficjalna nazwa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP. W tej chwili trwa budowanie WOT . W lipcu tego roku w szeregach WOT było 11 600 żołnierzy. Docelowo formacja ma liczyć 53 000 żołnierzy.

U – UAV

Bezzałogowe statki rozpoznawcze, najnowocześniejsze narzędzia rozpoznania używane na polu walki.

U – UŁAN

Żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej dla kawalerii polskiej.
W – WOJTEK

Jeden z najbardziej znanych „żołnierzy” 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Wraz z żołnierzami 22 Kompanii Transportowej przeszedł cały szlak bojowy od Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, aż do Egiptu. Otrzymał stopień szeregowca, własną książeczkę wojskowa, numer ewidencyjny i należny mu żołd. Regularnie stal z żołnierzami na warcie, pomagał w noszeniu ciężkich ładunków, uwielbiał zapasy z kolegami oraz jazdę ciężarówką.

W – WISŁA

System „WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej Polski. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. 28 marca 2018 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał umowę na realizację I etapu programu WISŁA.

W – WETERAN

Żołnierz, funkcjonariusz albo pracownik wojska, który brał udział w misji poza granicami państwa.

Z – ZAWISZACY

Taki przydomek noszą żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej stacjonujący na co dzień m.in. w Giżycku. Ich patronem jest Zawisza Czarny