Sprawdź, co Twoje dziecko robi w Internecie – Nastolatki 3.0
wtorek, 16 października 2018
Samotni w wirtualnym świecie
Weź udział w Wielkim Teście o Internecie i wygraj robota do nauki programowania!
Sprawdź, co Twoje dziecko robi w Internecie – Nastolatki 3.0

Sprawdź, co Twoje dziecko robi w Internecie – Nastolatki 3.0

Większość nastolatków codziennie korzysta z internetu, a około 30% z nich pozostaje online cały czas i to niezależnie od zmian miejsca – to główne wnioski z ogólnopolskiego badania „Nastolatki 3.0”. Ogólnopolskie badania młodzieży zostały zrealizowane w 2016 r. przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Fundacją Pedagogium i Ośrodkiem Sondaży Społecznych Opinia.

Stale online

Nastolatki wykazują się szczególnie intensywną aktywnością w cyberprzestrzeni. Obecność w sieci stała się dla nich niemalże normą społeczną, a dzięki technologii mobilnej, internet towarzyszy im praktycznie w ciągu całego dnia. Zdecydowana większość badanej młodzieży (93,4%) deklaruje, że korzysta z internetu wiele razy dziennie, z czego ponad 30% jest stale online. Tylko 0,7% młodych ludzi nie korzysta z internetu w ogóle.

Nastolatki najczęściej korzystają z internetu w domu i szkole, u znajomych, a także w miejscach publicznych, gdzie jest dostępna sieć WiFi. Przeciętny nastolatek spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie, korzystając tylko ze smartfona (31,3% badanych deklaruje, że jest to nawet ponad 5 godzin dziennie). Jeśli zsumujemy długość korzystania z internetu z wykorzystaniem innych narzędzi takich, jak komputer stacjonarny, laptop, tablet czy konsola do gier, czas ten niepokojąco się wydłuża. Warto wspomnieć, że czas spędzany w sieci rośnie wraz z wiekiem – starsze nastolatki spędzają w niej więcej czasu niż gimnazjaliści.

Pokolenie smartfona – Mobilność urządzenia jest dla nastolatków priorytetowa. Możliwości telefonów komórkowych, ich wysoka wydajność oraz wygoda w użytkowaniu – niezależnie od miejsca pobytu – sprawiają, że w pokoleniu najmłodszych użytkowników internetu, telefony niemal wyparły komputery stacjonarne – mówi Anna Borkowska, Kierownik Zespołu Edukacji i Szkoleń NASK. – Rozwój przenośnych urządzeń pozwolił nastolatkom na nieograniczony czasem i miejscem dostęp do internetu. Najbardziej popularnym narzędziem wykorzystywanym przez nastolatki do łączenia się z siecią są telefon komórkowy i smartfon. Przeciętny nastolatek korzysta z nich ponad trzy godziny dziennie – dodaje. Jednocześnie rośnie też popularność innych urządzeń przenośnych - tabletów i laptopów. 52,8% badanych nie korzysta w ogóle z komputerów stacjonarnych.

Dziewczęta korzystają inaczej

Dziewczęta znacznie intensywniej i częściej niż chłopcy korzystają z internetu – zarówno w domu, w drodze z domu do szkoły, u znajomych, jak i w miejscach publicznych, gdzie jest dostępna sieć WiFi. Chłopcy częściej i dłużej korzystają z komputera i konsoli do gier, podczas, gdy ich koleżanki chętniej sięgają po telefon komórkowy (smartfon), laptop i tablet.

W przypadku dziewcząt średni czas połączeń z internetem za pomocą smartfonu wynosi 211,5 min. dziennie, u chłopców – 165,2 min. Czas przebywania w sieci przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego w grupie chłopców to 97,3 min. dziennie. W grupie dziewcząt – zaledwie 28,5 min.

Różnice pomiędzy grupami odpowiadają odmiennym stylom korzystania z internetu przez dziewczynki i chłopców. Dziewczęta stosunkowo częściej niż chłopcy wykorzystują internet do towarzyskich relacji (korzystają z serwisów społecznościowych, kontaktują się ze znajomymi) i przeglądania stron www, a więc aktywności, do których wygodniejszy jest smartfon. Chłopcy natomiast relatywnie częściej grają w gry online – do ich obsługi lepiej przystosowany jest komputer stacjonarny.

Anna Borkowska - Kierownik Zespołu Edukacji i Szkoleń NASK, na podstawie badania: Nastolatki 3.0 (pełny raport dostępny pod adresem: https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html; artykuł dostępny pod adresem https://akademia.nask.pl/blog.html).