Innowacje
czwartek, 16 maja 2019
Edukacja
Kultura
Innowacje

 

Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Napędów Lotniczych przy WSK „PZL-Rzeszów” S.A.
Lotnicze napędy

Kiedy mówimy o technologiach na Podkarpaciu, na myśl od razu przychodzi branża lotnicza. A to m.in. za sprawą Centrum Badawczo-Rozwojowego (dziś pod logo Pratt & Whitney Rzeszów S.A.).
Centrum to stanowi zaplecze dla badań, rozwoju i konstruowania nowych rozwiązań z dziedziny lotnictwa. Dzięki temu polskie firmy działające w tej branży mogą stać się bardziej konkurencyjne wobec kolegów z Zachodu.

VIGO System S.A.

Polska technologia na Marsie

Mars od zawsze fascynował naukowców. Teraz i my, Polacy, mamy wkład w szukanie na nim śladów życia!
Wszystko dzięki innowacyjnym detektorom podczerwieni stworzonym przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego. Polska technologia znalazła się na Czerwonej Planecie za pośrednictwem łazika Opportunity.

Triggo

Na problemy z parkowaniem

Wiadomo, że samochód to dobra rzecz, ale trzeba go gdzieś zaparkować. A o miejsce w polskich miastach coraz trudniej.
Z rozwiązaniem problemu przychodzi mikrosamochód Triggo – lekki i zwrotny, a przede wszystkim zajmujący mało przestrzeni. Dzięki niemu parkowanie przestaje być koszmarem.

Meble dla seniorów

Przemysł meblarski dla starszych

Jak zaprojektować mebel dla osoby starszej, samemu będąc młodym? Na rozwiązanie tego problemu wpadli naukowcy pracujący przy projekcie BaltSe@nioR.
Skonstruowali kostium, który pozwala poczuć się jak starszy człowiek. Dzięki niemu można sprawdzić na przykład, czy projektowane dla seniorów meble są wygodne i użyteczne.