Kosmos blisko nas
poniedziałek, 27 listopada 2023
Młodzi, zdolni, kosmiczni – o sukcesach polskich naukowców
Polska w ESA – aktywna obecność od ponad dekady
Kosmos blisko nas

 

Zastanawialiście się kiedyś po co nam kosmos? Te wszystkie jego obserwacje, próby podboju kosmosu czy odkrycie w nim tego co jeszcze nie odkryte?

Bez wątpienia kosmos skrywa wiele tajemnic, można powiedzieć, że jest wręcz magiczny. Bo, kto z nas chociaż raz w życiu, nie zadzierał w nocy głowy do góry, w poszukiwaniu małego wozu czy wielkiej niedźwiedzicy? Nie mówiąc o wypatrywaniu spadającej gwiazdy czy zachwycie jakie daje patrzenie na niebo usłane gwiazdami. Można powiedzieć, że samo patrzenie w kosmos to już kosmos.


Ale badanie kosmosu ma także bardzo konkretny, namacalny charakter. Jeśli się nad tym zastanowimy, to wynalazki i technologie z branży kosmicznej mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Choć nie zwracamy na to uwagi, to z technologiami, które wywodzą się z sektora kosmicznego spotykamy się każdego dnia.


Technologie kosmiczne na co dzień


Jednym z najbardziej znanych przykładów zastosowania technologii kosmicznych jest nawigacja satelitarna, dzięki której możemy szybciej i bezpieczniej podróżować lub transportować towary.


Badania kosmosu pomagają nam także dbać o bezpieczeństwo. Nawigacja satelitarna jest również powszechnie używana w obronności i łączności wojskowej. Korzystają z niej także służby ratownictwa medycznego.


Dzięki temu, że stale rozwijany jest system infrastruktury satelitarnej, możemy korzystać z lepiej działającego GPS-u czy szerokopasmowego Internetu. Tak, nie mógłbyś teraz czytać tego artykułu w internecie, gdyby nie eksploracja kosmosu. Podobnie nie mógłbyś korzystać ze słuchawek bezprzewodowych czy robić transmisji video live, które są bardziej dostępne właśnie dzięki technologii kosmicznej.

A to nie wszystko. Inne przykłady to filtry do wody czy próżniowe opakowania do żywności, poprawiają jakość pożywienia i wydłużają jego przydatność do spożycia. Niepalne materiały wynalezione dla astronautów są dziś wykorzystywane w ubraniach straży pożarnej, a czujniki dymu – w domach i budynkach.


Często medycyna korzysta z technologii, które zostały opracowane na potrzeby misji kosmicznych. Uratowały one życie i zdrowie milionów ludzi. Dzięki nim możliwa jest laserowa korekcja wzroku, dializa nerek, sztuczne wspomaganie serca czy tomografia komputerowa. Wynalazkiem kosmicznym są też bezdotykowe termometry czy też folia termiczna, której używa się m.in. w ratownictwie medycznym.


Kosmiczne projekty pomagają zatrzymać negatywne zmiany klimatyczne i ich negatywne skutki dla ludzi tj. klęski żywiołowe np. pożary czy powodzie. Dzięki obserwacjom Ziemi z powodzeniem można obserwować zmiany w środowisku przyrodniczym.


Miejskie wyspy ciepła, susza czy zanieczyszczenie wód to przykłady, które można monitorować za pomocą danych satelitarnych. Satelity obserwacyjne pozwalają nawet przewidywać wielkość plonów w rolnictwie.


Badaniom kosmosu zawdzięczamy również aparaty fotograficzne w naszych telefonach, soczewki okularów, które są odporne na zarysowania, implanty ślimakowe czy pianka z pamięcią kształtu wykorzystywana w materacach.


Jak sami widzicie, kosmos inspiruje nas od zawsze. Rozgwieżdżone niebo od tysięcy lat fascynuje poetów i filozofów. Obserwacja kosmosu zwiększa naszą wiedzę o otaczającym nas świecie. Misje kosmiczne pobudzają naszą wyobraźnię. A wynalazki stworzone początkowo dla naukowców i astronautów, sprawiają, że nasze codzienne życie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.