Wiek ma znaczenie?
niedziela, 04 lutego 2018
Bracia Ligoccy zwycięzcami „Wielkiego Testu o Igrzyskach Olimpijskich”
Muldy i nie tylko
Wiek ma znaczenie?

Młodość czy doświadczenie? (fot. PAP)

Do Pjongczang przyjechali najlepsi zawodnicy z poszczególnych krajów. Różni ich nie tylko pochodzenie, ale i data urodzenia. Jaka jest więc rozpiętość wiekowa podczas tegorocznych igrzysk?
Najmłodszym sportowcem, który uzyskał kwalifikacje do igrzysk w Pjongczangu jest 15-letnia Chinka Meng Wu specjalizująca się w halfpipe, zaś najstarsza rezerwowa w zespole curlingu 51-letnia Kanadyjka Cheryl Bernard. Jeśli Kanadyjka, srebrna medalistka z Vancouver, jako rezerwowa, nie wystąpi w Korei Płd., to palma pierwszeństwa przypadnie reprezentantowi tej samej dyscypliny Finowi Tomiemu Rantamaeki, który ma 49 lat.

W gronie najstarszych sportowców są m.in. 45-latkowie japoński skoczek Noriaki Kasai i niemiecka panczenistka Claudia Pechstein, jego rówieśniczka.

W grupie najmłodszych jest aż sześcioro 15-latków, z których Chinka Wu jest najmłodsza, bo urodziła się 2 października 2002 r.

W polskiej reprezentacji wśród 62 osób najmłodszą jest Karolina Bosiek urodzona w 2000 roku, która na igrzyskach w Pjongczangu obchodzić będzie 20 lutego 18. urodziny. Najstarszą jest biathlonistka, 38-letnia Magdalena Gwizdoń.