Zdarzało się i tak, że podatnicy uważali, że fiskus chce im coś niesłusznie zabrać. Miało to związek z tzw. ubruttowieniem, czyli powiększeniem wynagrodzeń o kwotę podatku, które nastąpiło w 1992 r. Niektórzy potraktowali to jak podwyżkę i nie mogli zrozumieć związku między tym wydarzeniem a wprowadzeniem obowiązku powszechnego rozliczania się z urzędem skarbowym.
Niełatwe początki powszechnego rozliczania PIT
W urzędach skarbowych można było zobaczyć tłumy podatników z dokumentami w ręku, a obok nich urzędników z kalkulatorami, którzy starali się wytłumaczyć, jak wypełni deklarację podatkową. W wielu przypadkach – wprost na korytarzu, bo specjalnych sal ze stanowiskami do obsługi podatników jeszcze w większości urzędów nie było. Mimo wysiłku urzędników, by pomóc jak największej liczbie podatników, odsetek deklaracji z błędami był ogromny.
Przedłużanie czasu pracy urzędów skarbowych pod koniec kwietnia i kolejki na poczcie ostatniego dnia składania deklaracji to zjawiska, które obserwowaliśmy także w następnych latach.
Zjawisko spiętrzenia PIT-ów składanych na ostatnią chwilę występowało przez lata, dopóki nie skrócono pracodawcom czasu na przesłanie rozliczeń rocznych do końca lutego. To ułatwiło zadanie i podatnikom, i urzędom skarbowym. Przecież wszystkie te dane z deklaracji trzeba było wprowadzać ręcznie do systemu, sprawdzić, nanieść wspólnie z podatnikami niezbędne korekty – a to wszystko w czasie trzech miesięcy od złożenia zeznania.
Z czasem uproszczeniu uległy tak formularze, jak i zasady rozliczania ulg. Pojawiły się też pomocne broszury wydawane przez Ministerstwo Finansów czy dodawane do prasy płyty z formularzami i programami do rozliczania podatków. Aż w końcu formularze i programy znalazły się w internecie, co było kolejnym ułatwieniem dla podatników.
Dzisiaj, po 25 latach, PIT możemy wysłać przez internet z każdego miejsca, w każdym czasie i bez ponoszenia kosztów. Administracja podatkowa wypełnia za nas PIT-37 oraz PIT-38, udostępniając wstępnie wypełnione zeznanie (PFR). Dodatkowo możemy skorzystać z nowej usługi – wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego (PIT-WZ). Wystarczy przesłać taki wniosek do swojego urzędu skarbowego, a ten na podstawie danych z wniosku oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. Rozliczanie się z fiskusem jeszcze nigdy nie było tak proste.