Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?
czwartek, 12 kwietnia 2018
PFR – proste rozliczenie. Skorzystaj z propozycji resortu finansów!
Mały, wielki procent
Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?

Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?

Kiedy warto rozliczać się razem z małżonkiem? Pamiętajcie, że można się rozliczyć wspólnie z żoną lub mężem i złożyć jeden PIT. Wspólne rozliczenie będzie dla was korzystne, jeżeli jedno z was uzyskuje przychody, a drugie nie albo wasze dochody mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej (pierwszy do 85.528 zł i drugi ponad tę kwotę). Wówczas przy łącznym opodatkowaniu dochodów podatek jest mniejszy i po jego rozliczeniu część pieniędzy może wrócić do waszych kieszeni. 
Rozwiązanie, z którego mogą korzystać polscy podatnicy PIT, wcale nie jest standardem w Unii Europejskiej. Możliwości takiej nie mają mieszkańcy Finlandii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Wlk. Brytanii i Danii 


Kiedy można rozliczyć się wspólnie

Aby rozliczyć się wraz z małżonkiem, musicie spełnić dwa warunki: 
- pozostawać przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim oraz 
-  mieć tzw. wspólnotę majątkową (fachowo nazywa się to małżeńska wspólność majątkowa). 

Tym samym nie mogą się wspólnie rozliczyć np. małżonkowie pozostający w separacji, gdyż nie łączy ich już wtedy wspólność majątkowa. 

Wspólne opodatkowanie dochodów małżonków jest możliwe również po śmierci jednego z nich, np. gdy związek małżeński zawarto przed 2017 r., a jeden z nich zmarł w trakcie 2017 albo w 2018 r. przed złożeniem zeznania podatkowego. Jeżeli po śmierci małżonka wychowujesz dzieci (również pełnoletnie, uczące się do ukończenia 25. roku życia) możesz zdecydować się na preferencyjne opodatkowanie przewidziane dla osób samotnie wychowujących dzieci.


Kiedy i jak się rozliczyć 

Aby skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, złóżcie wasz roczny PIT najpóźniej do 30 kwietnia 2018 r. Przy składaniu zeznania w wersji papierowej pamiętajcie o podpisie na ostatniej stronie, inaczej nie będzie ważne. Jeśli spełniacie warunki do wspólnego opodatkowania dochodów, wybierzcie odpowiedni formularz zeznania rocznego: PIT-37 albo PIT-36. Jeśli nie jesteście pewni, który będzie dla was odpowiedni, na początku każdego formularza znajdziecie informacje, które pomogą wam na właściwy wybór. Przydatne materiały znajdziecie również na stronie finanse.mf.gov.pl w dziale PIT oraz na stronie Szybkipit.pl.