Medycyna przyszłości – jak będziemy się leczyć za 50 lat?
czwartek, 10 maja 2018
Szybka ścieżka – jak zdobyć grant w najpopularniejszym programie dla przedsiębiorców?
Medycyna przyszłości – jak będziemy się leczyć za 50 lat?

 

Sztuczne kości i krew, badania z wykorzystaniem smartfona, a może rozwiązania, które stymulują do pracy ludzki mózg i pozwalają szybciej zwalczyć chorobę – jak będzie wyglądać medycyna przyszłości? Poznaj projekty, nad którymi pracują polscy naukowcy, a które mogą zmienić oblicze współczesnej medycyny!
Lecz się sam!
Jak będą wyglądać kontakty pacjenta z lekarzem w przyszłości, a jak zlecone przez niego badania? Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych sprawia, że eksperci są zgodni: idziemy w stronę wirtualnego lekarza oraz dokonywania badań we... własnym domu.

Telemedycyna jest dziś jednym z najważniejszych trendów, na rynku pojawia się również coraz więcej urządzeń przeznaczonych do samobadania. W przyszłości będziemy mogli wykonywać coraz więcej badań w domu i wysłać ich wynik za pośrednictwem Internetu do dowolnego lekarza na całym świecie. Dodatkowo będziemy mogli liczyć, że stawianie diagnoz przez lekarzy będzie szybsze i dokładniejsze, bo wsparte automatycznymi interpretacjami dokonywanymi przez oprogramowanie porównujące i analizujące nadesłane wyniki – przekonuje Aleksandra Mościcka-Studzińska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, instytucji, która finansuje m.in. innowacje z zakresu medycyny.

Takie rozwiązania tworzą już polskie startupy. StethoMe to elektroniczny i bezprzewodowy stetoskop, który podpowiada, czy w płucach lub sercu pacjenta pojawiły się sygnały mogące świadczyć o chorobie. Wystarczy małe urządzenie do użytku domowego i smartfon. Podobnie działa test opracowany przez firmę Sens-Dx. Zastanawiasz się czy to grypa, czy przeziębienie, a może jednak infekcja bakteryjna wymagająca podania antybiotyku? Wystarczy, że pobierzesz wymaz z jamy ustnej i umieścisz go w urządzeniu wyposażonym w specjalistyczny czujnik. Rezultat poznasz już po trzech minutach na swoim smartfonie lub komputerze.

Polscy innowatorzy przygotowali też rozwiązanie dla przyszłych mam! Teraz, zamiast zgłaszać się do szpitala w celu monitorowania ciąży w ramach badania KTG, kobiety mogą wykonać niezbędne badania we własnym domu. Taką okazję daje Pregnabit opracowany przez dwie badaczki z Wrocławia. Dzięki zakładanym na brzuch przyszłej mamy czujnikom oraz aplikacji mobilnej stan dziecka jest obserwowany na odległość, a lekarze specjaliści mogą wykryć ewentualne niepokojące objawy.

Technologia w służbie chorym
Nie tylko profilaktyka, ale też łatwiejsze i bardziej skuteczne leczenie chorób – w tym także pomóc nam mogą nowoczesne technologie i wynalazki.

W Europie udar mózgu dotyka rocznie około 2,5 mln ludzi. Około jedna trzecia z nich cierpi w efekcie na afazję, czyli zaburzenia mowy. Chory w efekcie wycofuje się z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Polski startup opracował urządzenie, które umożliwia efektywne leczenie zaburzeń mowy i szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Naukowcy z NeuroDevice wykorzystali rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi, a opracowane urządzenie pozwala na prowadzenie terapii również w warunkach domowych.

Mało kto wie, że Polacy są także w ścisłej światowej czołówce jeżeli chodzi o innowacyjne… implanty! Polska rodzinna firma MedGal z Podlasia jest światowym liderem w produkcji protez kości i jako jedyna tworzy implanty pokryte warstwą węglowo-krzemową Si-DLC. Ta opatentowana technologia sprawia, że proteza jest bardziej trwała i bezpieczniejsza dla pacjenta.

Innym nierozwiązanym do tej pory problemem medycyny jest brak krwi o odpowiedniej grupie. Nad jego rozwiązaniem także pracują polscy naukowcy. Zespół NanoSanguis opracował sztuczną krew, którą może być przetaczana praktycznie każdemu pacjentowi, ponieważ nie ma grupy i jest uniwersalna. Jest produktem, który można wyprodukować w fabryce i przechowywać znacznie dużej niż ludzką krew. Korzystanie ze sztucznej krwi na szeroką skalę może być prawdziwym przełomem w medycynie.