Te wynalazki powstały, dzięki współpracy nauki i biznesu
czwartek, 10 maja 2018
TOP 5 wynalazków, które zmieniają naszą rzeczywistość
Szybka ścieżka – jak zdobyć grant w najpopularniejszym programie dla przedsiębiorców?
Te wynalazki powstały, dzięki współpracy nauki i biznesu

Most kompozytowy w Błażowej na Podkarpaciu (fot. PAP)

Ciężka praca polskich naukowców coraz częściej przekłada się na sukces rynkowy. Ponad 10 lat temu powstało w Polsce Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pierwsza instytucja publiczna, której celem jest budowanie mostów między światem nauki, a biznesu. Dziś efekty współpracy badaczy i przedsiębiorców zaskakują!
Partnerstwo, które opłaca się wszystkim
Łączenie wiedzy naukowej i praktyki biznesowej przynosi doskonałe efekty, a innowacje, które są owocem takiej współpracy sprawiają, że polska gospodarka jest coraz silniejsza i bardziej konkurencyjna – przekonuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Świetne efekty współpracy naukowców i przedsiębiorców widać m.in. w przemyśle. Branże takie jak energetyka, górnictwo, budownictwo a także przemysł motoryzacyjny, chemiczny, kosmiczny czy farmaceutyczny coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które powstają na uczelniach.

Czy wiesz, że w Polsce powstał jeden z największych w Europie mostów kompozytowych? Zlokalizowany na Podkarpaciu inżynieryjny majstersztyk wybudowany został dzięki współpracy firm Budimex oraz Promost Consulting, a także Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej. Unikatowa konstrukcja zbudowana jest z kompozytów włóknistych o osnowie polimerowej, co sprawia, że jest jednocześnie ultralekka i ultrawytrzymała. Szerokie wykorzystanie takiej technologii sprawi, że budowa mostów stanie się szybsza i bezpieczniejsza, a sam most tańszy w utrzymaniu.

Halo nauka, mamy problem!
Dla każdej firmy nowy projekt to nowe wyzwanie. Czasem zadania, które pojawiają się w trakcie prac trudno samodzielnie rozwiązać. W tej sytuacji cześć firm szuka odpowiedzi we własnych centrach badawczo-rozwojowych, inne zaś zwracają się o pomoc do środowisk naukowych.

Tak rodzą się m.in. innowacje na kolei. W ubiegłym roku NCBR wraz z PLK SA. ogłosiły konkurs na rozwiązania, które poprawiłyby bezpieczeństwo i komfort podróżowania pociągiem. Wybrano 10 projektów, które będą realizowane przez uczelnie, instytuty naukowe oraz firmy. Innowacyjne panele fotowoltaiczne zintegrowane z ekranem akustycznym, które ograniczą hałas z torowisk, czy inteligentne oświetlenie dworców – to tylko niektóre z rozwiązań, nad którymi pracować będą wspólnie instytuty naukowe, szkoły wyższe i przedsiębiorcy.

Co ciekawe, dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych firmy mogą dziś „zlecać” zadania studentom uczelni. Warszawski startup Universality przygotował rozwiązanie, które umożliwia bezpośredni kontakt firm z kadrą naukową. Problemy, na które napotykają firmy w swojej codziennej pracy mogą być rozwiązywane przez studentów w ramach zajęć dydaktycznych. Zyskują wszyscy: przedsiębiorcy – ponieważ dostarczane jest im dane rozwiązanie, studenci – zdobywają wiedzę i doświadczenie realnie potrzebne im na rynku pracy, uczelnie – mogą dostosować swój program do oczekiwań pracodawców. Z Universality korzystają już m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Rzeszowska czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Od nauki do biznesu
W Polsce nie brakuje doskonale wykształconych i ambitnych młodych ludzi – mów dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski, nauczyciel akademicki. – Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nich decyduje się wykorzystać efekty swojej pracy naukowej i rozwijać własny biznes – dodaje.

Świetnym przykładem mogą być losy laureatów LIDERA – konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców. W 2012 roku dr inż. Tomasz Żernicki otrzymał grant na budowę prototypu systemu, który będzie w stanie nagrać przestrzenną scenę dźwiękową przy wykorzystaniu bezprzewodowej sieci sensorowej. Dziś Zylia czyli pierwsze na świecie mobilne studio nagraniowe wykorzystywane jest przez muzyków od Stanów Zjednoczonych po… Sudan, a jej zespół zdobywa liczne międzynarodowe nagrody.

W Polsce w ostatnich latach podjęto szereg inicjatyw, które ułatwiają transfer wiedzy z uczelni do przemysłu. Przekuwanie odważnych projektów naukowych w konkretne produkty czy usługi służą społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywaniu konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców Wiele z przełomowych wynalazków powstało dzięki funduszom europejskim, dostępnym dla naukowców i przedsiębiorców w kilkudziesięciu programach NCBR.