Partnerstwo, które opłaca się wszystkim
– Łączenie wiedzy naukowej i praktyki biznesowej przynosi doskonałe efekty, a innowacje, które są owocem takiej współpracy sprawiają, że polska gospodarka jest coraz silniejsza i bardziej konkurencyjna – przekonuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Świetne efekty współpracy naukowców i przedsiębiorców widać m.in. w przemyśle. Branże takie jak energetyka, górnictwo, budownictwo a także przemysł motoryzacyjny, chemiczny, kosmiczny czy farmaceutyczny coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które powstają na uczelniach.
Czy wiesz, że w Polsce powstał jeden z największych w Europie mostów kompozytowych? Zlokalizowany na Podkarpaciu inżynieryjny majstersztyk wybudowany został dzięki współpracy firm Budimex oraz Promost Consulting, a także Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej. Unikatowa konstrukcja zbudowana jest z kompozytów włóknistych o osnowie polimerowej, co sprawia, że jest jednocześnie ultralekka i ultrawytrzymała. Szerokie wykorzystanie takiej technologii sprawi, że budowa mostów stanie się szybsza i bezpieczniejsza, a sam most tańszy w utrzymaniu.
Halo nauka, mamy problem!
Dla każdej firmy nowy projekt to nowe wyzwanie. Czasem zadania, które pojawiają się w trakcie prac trudno samodzielnie rozwiązać. W tej sytuacji cześć firm szuka odpowiedzi we własnych centrach badawczo-rozwojowych, inne zaś zwracają się o pomoc do środowisk naukowych.
Tak rodzą się m.in. innowacje na kolei. W ubiegłym roku NCBR wraz z PLK SA. ogłosiły konkurs na rozwiązania, które poprawiłyby bezpieczeństwo i komfort podróżowania pociągiem. Wybrano 10 projektów, które będą realizowane przez uczelnie, instytuty naukowe oraz firmy. Innowacyjne panele fotowoltaiczne zintegrowane z ekranem akustycznym, które ograniczą hałas z torowisk, czy inteligentne oświetlenie dworców – to tylko niektóre z rozwiązań, nad którymi pracować będą wspólnie instytuty naukowe, szkoły wyższe i przedsiębiorcy.
Co ciekawe, dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych firmy mogą dziś „zlecać” zadania studentom uczelni. Warszawski startup Universality przygotował rozwiązanie, które umożliwia bezpośredni kontakt firm z kadrą naukową. Problemy, na które napotykają firmy w swojej codziennej pracy mogą być rozwiązywane przez studentów w ramach zajęć dydaktycznych. Zyskują wszyscy: przedsiębiorcy – ponieważ dostarczane jest im dane rozwiązanie, studenci – zdobywają wiedzę i doświadczenie realnie potrzebne im na rynku pracy, uczelnie – mogą dostosować swój program do oczekiwań pracodawców. Z Universality korzystają już m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Rzeszowska czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.