TOP 5 wynalazków, które zmieniają naszą rzeczywistość
czwartek, 10 maja 2018
Łącz i Sobczyński triumfatorami
Te wynalazki powstały, dzięki współpracy nauki i biznesu
TOP 5 wynalazków, które zmieniają naszą rzeczywistość

Photon to robot ułatwiający dzieciom naukę (fot. PAP)

Technologia, zarówno stosowana w przedsiębiorstwach, jak i użytkowa cały czas się rozwija. Czy ktoś jeszcze kilkanaście lat temu pomyślałby, że będziemy jeździć samosterującymi się samochodami? Albo, że sztuczna inteligencja mogłaby wspierać działy HR w przeprowadzeniu rekrutacji pracowników? Celem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest wspieranie innowacyjnych projektów i pomoc w realizacji rozwiązań, które przyczyniają się do rozwoju technologicznego i gospodarczego Polski, usprawniając codzienne życie jej mieszkańców. Wiele z tych rozwiązań, wprowadzanych już teraz bądź w najbliższych latach, ma szansę wpłynąć na poprawienie jakości życia. Oto wybrane wynalazki, które zmieniają naszą rzeczywistość.
1. Photon, czyli robot ułatwiający dzieciom naukę
Photon to interaktywny, zintegrowany ze smartfonem lub tabletem robot, który wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia, podstaw programowania czy rozwoju kreatywności. Dodatkowo, robot „rozwija się razem z dzieckiem” – rozwiązując zadania, dzieci otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości Photona. Jego obsługa dostosowana jest do różnego etapu rozwoju dzieci, dlatego z urządzenia mogą korzystać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie podstawówki.

2. Tramwaj Moderus Gamma, innowacyjny transport miejski
Tramwaj Moderus Gamma ma 32 metry długości i może pomieścić 244 pasażerów. Wewnątrz zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań, jak intercomy umożliwiające nawiązanie kontaktu z motorniczym, panele dotykowe zawierające informacje m.in. o aktualnych taryfach biletowych, a także 12 ładowarek USB. Zastosowano także pochłaniające hałas absorbery, dzięki którym tramwaj porusza się ciszej. Jest to całkowicie niskopodłogowy pojazd – w przestrzeni pasażerskiej podłoga jest zupełnie płaska, a dzięki obniżeniu masy pojazdu, zmniejszyło się również jego zapotrzebowanie na energię. Tramwaj można było już zobaczyć na ulicach Poznania i Gdańska.

3. Pocket ECG, system do zdalnej diagnostyki arytmii serca
Pocket ECG umożliwia identyfikację problemów zdrowotnych już we wczesnym etapie rozwoju choroby. Pacjent podłączony jest za pomocą trzech elektrod do urządzenia przypominającego smartfona, pozwalającego monitorować sygnał EKG użytkownika w sposób ciągły nawet przez cztery tygodnie. Pełny sygnał jest na bieżąco transmitowany i automatycznie interpretowany przez nowatorskie, samouczące się algorytmy, wykrywające wszelkie anomalie pracy serca, nawet kiedy nie są wyczuwalne, np. podczas snu. Diagnoza systemu potwierdzana jest przez techników EKG, którzy w centrum monitoringu na bieżąco weryfikują wskazania algorytmu i przygotowują zaawansowany raport diagnostyczny dla lekarza. Dzięki platformie internetowej, lekarz ma możliwość zdalnego dostępu do pełnego sygnału EKG pacjenta w czasie rzeczywistym.

4. SyKoMi, wsparcie osób niesłyszących w instytucjach użyteczności publicznej
SyKoMi, czyli System Komunikacji Migowej, wspomaga komunikację osób z dysfunkcją słuchu, głuchych lub głuchoniemych, które posługują się polskim językiem migowym z osobami słyszącymi, nie znającymi tego języka. Język migowy zamieniany jest na dźwięk lub tekst, z kolei mowa przekształcana jest na sekwencje filmowe języka migowego, które mogą zostać uzupełnione o informacje o charakterze ikonicznym, jak mapy czy plany pomieszczeń, definiowanych przez użytkownika z klawiatury lub głosowo. Badania wykazały, że taki system informatyczny to szansa dla osób niesłyszących na poczucie niezależności i pewności siebie.
5. Emplocity, sztuczna inteligencja na pomoc rekruterom
Projekt zakłada opracowanie i komercjalizację, opartego o sztuczną inteligencję, samouczącego się bota rekrutacyjnego, łączącego kandydatów do pracy i pracodawców. Jego celem jest automatyzacja działań działu HR oraz pomoc kandydatom w zarządzaniu rozwojem ich karier. Chatbot może rozmawiać z osobami ubiegającymi się o pracę za pomocą strony internetowej, pytając ich o doświadczenie, umiejętności, znajomość języków obcych czy oczekiwania finansowe. Zebrane informacje podlegają przetworzeniu i dopasowaniu do aktualnych ofert pracy. Kandydaci, spełniający wymagania rekrutacji, widoczni będą na platformie, z poziomu której wystarczy jedno kliknięcie, by zaprosić ich na rozmowę.

Wszystkie z wymienionych wyżej rozwiązań były opracowywane dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.