Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Ogromną zaletą nowej technologii jest również bezpieczeństwo. SMR-y wyposażone są w tzw. pasywne systemy bezpieczeństwa, który zapewniają chłodzenie reaktora nawet w przypadku braku zasilania zewnętrznego. Wykorzystują one powszechne i niezawodne prawa fizyki, np. grawitację lub różnicę ciśnień. Sam reaktor znajduje się głęboko, bo 35 metrów pod ziemią. Przy budowanie elektrowni atomowej niezbędna jest akceptacja społeczna. Dobrym prognostykiem jest ostatnie badania IBRiS-u, z którego wynika, że blisko 60% Polaków uważa SMR-y za bezpieczne. Aż 65% Polaków zgadza się na ich budowę, żeby uniezależnić Polskę od rosyjskich surowców.
Projekty dzisiejszych SMR-ów, a w szczególności BWRX-300, minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Żadnych odpadów nie wypuszcza się w powietrze czy do wody. Wszystkie uboczne produkty składowane są bezpiecznie na terenie należącym do bloku jądrowego, czyli w granicach ogrodzenia terenu instalacji. Po zakończeniu eksploatacji planuję się przywrócenie terenu to tzw. „zielonego pola” (green field) w ciągu 10-20 lat. Wszystkie radioaktywne materiały zostaną przetransportowane do specjalnie wybudowanego przechowalnika.
Korzyści dla lokalnych społeczności
Polski atom to nowe miejsca pracy – powstanie elektrowni to szansa nie tylko dla inżynierów i techników. To zupełnie nowe możliwości dla mieszkańców terenów, w sąsiedztwie których staną małe reaktory. Praca czekać będzie na budowlańców, firmy transportowe, ochroniarskie, gastronomiczne i inne. Odpowiedzialni inwestorzy w pierwszej kolejności będą zatrudniać mieszkańców danej gminy – to szansa na co najmniej kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w przypadku każdego kolejnego reaktora. Pracownicy przyjezdni pracujący na budowie sprawią, że właściciele okolicznych sklepów spożywczych, zakładów gastronomicznych oraz różnego rodzaju usług, będą mogli liczyć na większy obrót i dochody.
Budowa SMR-a w danej miejscowości przełoży się na dodatkowe wpływy do budżetu gminy (podatki, opłaty za dzierżawę, etc.). To z kolej oznacza większe możliwości sfinansowania inwestycji ważnych dla mieszkańców – modernizacja istniejących i budowa zupełnie nowych placówek ochrony zdrowia, przedszkoli, szkół, dróg, domów kultury i innych.