Teraźniejszość i przyszłość farm wiatrowych
poniedziałek, 05 czerwca 2023
Magazyny energii
Mały atom, wielka sprawa
Teraźniejszość i przyszłość farm wiatrowych

 

Polski proces transformacji energetycznej należy do jednych z najbardziej skutecznych w skali Europy. Zmierzając w stronę ekologicznych źródeł energii i kładąc nacisk na OZE, rozwijane są projekty łączące w sobie wysoką wydajność z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku naturalnemu, w tym farmy wiatrowe – zarówno te powstające na lądzie, jak i na Bałtyku.
Według danych podsumowujących rok 2021, lądowe elektrownie wiatrowe zapewniały pond 16,5 TWh, czyli około 54 procent energii wygenerowanej ze źródeł odnawialnych. Tymczasem trwające już inwestycje na morzu mogą znacząco zwiększyć potencjał coraz powszechniej spotykanych w Polsce turbin wiatrowych.

Na rozwój farm wiatrowych stawia przede wszystkim krajowy koncern multienergetyczny Orlen.

– Grupa ORLEN jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych – mówi prezes Orlen Daniel Obajtek.

Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 morskich turbin wiatrowych, każda o mocy wytwórczej 15 MW. To obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych turbin dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która je wykorzysta. Wysokość turbin przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to ok. 43 tysiące m2. W maju 20023 spółka Baltic Power rozpoczęła już budowę lądowej stacji energetycznej. Stacja będzie węzłem przesyłającym energię z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych.

W ocenie prezesa Orlenu inwestycje w zeroemisyjną energetykę staną się jednym z filarów transformacji energetycznej Polski i wzmacniania krajowego bezpieczeństwa energetycznego, którego – szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie i uzależnienia do surowców rosyjskich – należy do kwestii priorytetowych obecnej administracji.

Rozwój sektora offshore wind w Polsce to zarówno element transformacji energetycznej, jak i gospodarczej. Według analiz, budowa morskich elektrowni o mocy ok. 6 GW spowoduje powstanie w naszym kraju 77 tys. miejsc pracy. Potencjał ten dostrzega także społeczność międzynarodowa.

Rozwój energetyki wiatrowej – popierany przez przeszło 80 proc. mieszkańców kraju – jest nie tylko polskim sposobem na dokonywanie zmian i dywersyfikacji w sektorze energetycznym. W sierpniu 2022 roku przedstawiciele państw bałtyckich: Niemiec, Danii, Finlandii, Szwecji, Łotwy, Litwy, Estonii i Polski, uzgodnili w Kopenhadze plany budowy morskich farm wiatrowych. Moc tych elektrowni do roku 2030 moc ma wzrosnąć siedmiokrotnie, do poziomu 20 GW.