piątek, 02 lutego 2018
Short track w Pjongczang
Pjongczang – historia kandydatury

Ile medali przywiozą polscy reprezentanci? (fot. PAP)

Biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk z pięcioma medalami olimpijskimi – dwoma złotymi, srebrnym i dwoma brązowymi – zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji polskich multimedalistów olimpijskich, zarówno igrzysk letnich, jak i zimowych.
Kowalczyk jest jednym z sześciu polskich sportowców, którzy mają w dorobku co najmniej cztery medale olimpijskie, i jedynym, który ten dorobek może powiększyć na zbliżających się igrzyskach w Pjongczangu.

Sporty zimowe na liście multimedalistów reprezentuje jeszcze tylko skoczek narciarski Adam Małysz (0-3-1). Dołączyć może natomiast rywalizujący w tej samej dyscyplinie Kamil Stoch. W 2014 roku w Soczi zdobył dwa złote medale.

Najwięcej medali w startach olimpijskich – siedem, w tym trzy złote – zdobyła lekkoatletka Irena Szewińska. Najbardziej utytułowanym z Polaków jest Robert Korzeniowski, który „wychodził” co prawda cztery medale, ale wszystkie z najcenniejszego kruszcu.

Na liście sportowców, którzy wywalczyli co najmniej trzy medale olimpijskie, znajduje się 17 osób.

Polscy multimedaliści olimpijscy:

Irena Szewińska (lekkoatletyka) - 7 (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe)
Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) - 5 (2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe)
Jerzy Pawłowski (szermierka) - 5 (1 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy)
Robert Korzeniowski (lekkoatletyka) - 4 (4 złote)
Witold Woyda (szermierka) - 4 (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy)
Adam Małysz (skoki narciarskie) - 4 (3 srebrne, 1 brązowy)
Renata Mauer-Różańska (strzelectwo) - 3 (2 złote, 1 brązowy)
Otylia Jędrzejczak (pływanie) - 3 (1 złoty, 2 srebrne)
Teresa Ciepły (lekkoatletyka) - 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy)
Egon Franke (szermierka) - 3 (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy)
Andrzej Piątkowski (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy)
Wojciech Zabłocki (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy)
Ryszard Zub (szermierka) - 3 (2 srebrne, 1 brązowy)
Aneta Konieczna, z d. Pastuszka (kajakarstwo) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe)
Zbigniew Pietrzykowski (boks) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe)
Józef Tracz (zapasy) - 3 (1 srebrny, 2 brązowe)
Marian Zieliński (ciężary) - 3 (3 brązowe)

Po dwa złote medale w igrzyskach wywalczyli: Kamil Stoch (skoki narciarskie), Waldemar Baszanowski (ciężary), Jerzy Kulej (boks), Waldemar Legień (judo), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Józef Schmidt (lekkoatletyka), Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny), Andrzej Wroński (zapasy), Józef Zapędzki (strzelectwo), Robert Sycz i Tomasz Kucharski (wioślarstwo), Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski (wioślarstwo), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka).