Wielkie otwarcie
niedziela, 04 lutego 2018
Muldy i nie tylko
Nie tylko Axel
Wielkie otwarcie

Zapowiadają mróz, ale atmosfera będzie gorąca (fot. PAP)

Ogrzewacze, koce i płaszcze chroniące przed opadami śniegu rozdadzą organizatorzy zimowych igrzysk kibicom, którzy 9 lutego zasiądą na stadionie w Pjongczangu, by oglądać ceremonię otwarcia. Wszystko z obawy przed spodziewanym mrozem.
Meteorolodzy przewidują, że w dniu otwarcia igrzysk nad tą częścią Korei powieją lodowate wiatry znad Mandżurii i Syberii, potęgujące uczucia zimna. Dlatego organizatorzy zdecydowali się na zastosowanie poliwęglanowych ścian, które umieszczone zostaną w najwyższych punktach obiektu. Między rzędami siedzisk umieszczone będą także przenośne grzejniki.

Położone na wysokości 700 m n.p.m. Pjongczang jest najzimniejszym miejscem globu na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w lutym wynosi minus pięć stopni Celsjusza, ale dolna granica uśrednionej spada nawet do minus 11.

Najniższe temperatury były do tej pory podczas zimowych zmagań sportowców w norweskim Lillehammer w 1994 r. Oscylowały wokół minus 11 stopni Celsjusza, ale spadały nawet do minus 20.

Organizatorzy ostatnich dwóch igrzysk - w kanadyjskim Vancouver i rosyjskim Soczi – zmagali się z zupełnie innymi problemami, tj. zbyt wysokimi temperaturami, które utrudniały zmagania, szczególnie w narciarstwie alpejskim i biegowym.