Short track w Pjongczang
niedziela, 04 lutego 2018
Snowboard – historia pewnej deski
Biało-czerwoni multimedaliści
Short track w Pjongczang

Krótki tor, wielkie emocje (fot. PAP)

Short track to inaczej łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze o kształcie owalu i długości 111 metrów. W Pjongczangu Polskę będzie reprezentowało troje łyżwiarzy.
W 1976 roku w Champaigne odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata, w których rozegrano dwie konkurencje – wielobój kobiet i mężczyzn. Od 1981 impreza organizowana jest pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa (ISU).

W short tracku prym wiodą reprezentanci Kanady, USA, Holandii oraz przedstawiciele Azji. Dyscyplina zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Odbyły się wówczas cztery konkurencje: 1000 m i sztafeta 5000 m mężczyzn, 500 m oraz sztafeta 3000 m kobiet. W Lillehammer rozegrano dodatkowo dwa wyścigi: na 500 m mężczyzn i na 1000 m kobiet, a w 2002 roku w Salt Lake City dołożono jeszcze dystans 1500 m.

Do historii przeszedł finał zmagań mężczyzn na 1000 m w Salt Lake City. Złoty medal zdobył Australijczyk Steven Bradbury, po tym jak na ostatnim wirażu upadli wszyscy czterej wyprzedzający go rywale.

Short track to potencjalnie największa szansa na sukcesy gospodarzy. Korea Południowa w zimowych igrzyskach wywalczyła łącznie 26 złotych medali, a 21 z nich właśnie na krótkim torze.

W Pjongczangu Polskę będzie reprezentowało troje łyżwiarzy: Patrycja Maliszewska, Magdalena Warakomska i Bartosz Konopko.