e-PIT: pierwszy wybór przy rozliczaniu
poniedziałek, 08 kwietnia 2019
Karuzele podatkowe. Nie daj się oszukać!
e-PIT: pierwszy wybór przy rozliczaniu

 

PIT-y można wysyłać przez internet od 2008 r., jednak taka możliwość nie od początku spotkała się z zainteresowaniem podatników. Przyzwyczajenie do tradycyjnej (papierowej) formy rozliczeń i nieufność do przesyłania informacji podatkowych drogą elektroniczną spowodowały, że w pierwszym roku tą drogą przesłano jedynie 390 zeznań.
Ale był też dodatkowy powód. Pierwsze e-PIT-y musiały być przesyłane z wykorzystaniem płatnego podpisu elektronicznego, co stanowiło dodatkową barierę. Dla upowszechnienia dostępu do elektronicznej formy rozliczenia przełomowy był kwiecień 2009 r. To wtedy z e-Deklaracji mogli korzystać także podatnicy nieposiadający podpisu elektronicznego, choć na razie składający tylko PIT-37.
 
O tym jak istotny był to krok, świadczy liczba e-deklaracji złożonych w 2009 r. i w kolejnych latach. O ile w 2009 r. tą drogą przesłano nieco ponad 87 tys. zeznań podatkowych, to w roku następnym niemal czterokrotnie więcej (prawie 330 tys.). Od 1 stycznia 2011 r. do katalogu PIT-ów bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego dołączyły PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz PIT-16, PIT-16A i PIT-19A. W ten sposób możliwe stało się także wysyłanie korekty deklaracji i wspólnego rozliczenia z małżonkiem bez konieczności składania pełnomocnictwa.
 
I właśnie te zmiany ostatecznie spowodowały, że system e-Deklaracje z roku na rok cieszył się coraz większym zaufaniem podatników i bił rekordy popularności. W 2011 r. już prawie milion deklaracji PIT przesłano tą drogą, rok później ponad dwa razy tyle, by w 2013 r. osiągnąć poziom ponad 3,5 mln. W 2014 r. liczyliśmy PIT-y w akcji „Przybij piątkę”, mając nadzieję na kolejny rekord: 5 mln e-PIT-ów. I udało się! W 2015 r. czekaliśmy na „szczęśliwą siódemkę” (czyli 7 mln e-PIT-ów), która padła 30 kwietnia. W 2016 r. osiągnęliśmy już 8,4 mln, a w 2017 r. prawie 9,7 mln e-PIT-ów. Ubiegły rok to już rekordowe 11 mln.

Od 2019 r. elektroniczne rozliczenia stały się jeszcze bardziej popularne dzięki nowej usłudze Twój e-PIT. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jeśli skorzystasz z tej usługi nie musisz już wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć podatek roczny. Twoje zeznanie podatkowe, uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową, czeka na ciebie w wersji elektronicznej na stronie www.podatki.gov.pl. Znajdziesz w nim m.in. twój dochód, kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, a także numer rachunku bankowego. Dane te możesz uaktualnić.
 
W 2019 r. z Twojego e-PIT-a skorzystają podatnicy, którzy rozliczają się za 2018 r. na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). W 2020 r. usługa obejmie kolejne grupy podatników.

Już dzisiaj jesteśmy pewni, że padnie nowy rekord w e-PIT-ach. Ale na ich dokładną liczbę trzeba jeszcze zaczekać. Na złożenie deklaracji podatkowej za 2018 r. jest czas do 30 kwietnia.