Podatki, budżet, rynek finansowy
Po pierwsze to systematyczne działania edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży
i dorosłych. Podnoszą one ogólny poziom wiedzy finansowej, edukują o podatkach, budżecie państwa i rynku finansowym, a także informują o zmianach w prawie. MF realizuje kampanie cyklicznie lub w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację ekonomiczną i prawną w zakresie finansów.
Obowiązek i korzyści
Płacenie podatków to obowiązek konstytucyjny, który przez wiele osób traktowany jest jak przykra powinność. Warto jednak pamiętać, że ma ona również drugą stronę – podatki to pieniądze, które są przeznaczane na rozwój kraju i inwestycje, takie jak: budowa dróg, finansowanie opieki zdrowotnej, realizowanie programu 500+, edukację czy wspieranie wydarzeń kulturalnych. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i zrozumienia społecznego w tym zakresie. Przecież obowiązkowość i uczciwość w płaceniu podatków bezpośrednio przekłada się na jakość usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy.
Misja: edukacja finansowa
Ogólnopolskie kampanie, akcje, konkursy, materiały edukacyjne, prace zespołowe – to narzędzia, z których korzysta MF, przekazując wiedzę o finansach. Ministerstwo wydaje materiały informacyjne dla podatników, uczestniczy jako partner w działaniach innych instytucji zaufania publicznego, prowadzi aktywną komunikację i edukację w mediach elektronicznych i społecznościowych.
Uczniowie, aby podejmować świadome decyzje finansowe w dorosłym życiu, powinni posiadać wiedzę o finansach, podatkach i rynku finansowym i o tym, jak bezpiecznie korzystać z produktów i usług finansowych. Dlatego MF aktywnie współpracuje przy tworzeniu podstawy programowej dla szkół w ramach Zespołu roboczego ds. działań edukacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego. Edukację finansową MF traktuje jak misję, której celem jest budowanie odpowiedzialnych i uczciwych postaw Polaków.