W 2004 r., kiedy po raz pierwszy mogliśmy przekazać 1% podatku OPP, taką deklarację złożyło 80 tys. podatników, którzy przekazali 10,4 mln zł. Dla porównania: łączna kwota 1% podatku przekazana na rzecz OPP w 2018 r. wyniosła ponad 761 mln zł i pochodziła od ponad 14 milionów podatników.
1% pozwala na tak wiele
Wpływy pochodzące z 1% pomagają finansować działalność pożytku publicznego. Zarówno wielkie akcje charytatywne o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalne inicjatywy gminnych stowarzyszeń czy indywidualne potrzeby zdrowotne podopiecznych „dziecięcych” fundacji. To niewątpliwie dodatkowy bodziec, który stymuluje obywatelską aktywność i społeczny solidaryzm, wzmacnia więzi społeczne i poczucie demokratycznej wspólnoty. Świadczy o tym przekazanie w ręce obywateli decyzji o tym, do kogo trafi część podatków płaconych państwu.
Każdy z nas może w prosty i szybki sposób przekazać finansowe wsparcie. Wystarczy do odpowiedniego pola w formularzu podatkowym PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji wraz z kwotą do przekazania na jej rzecz (lub ten sam numer wpisać w oświadczeniu PIT-OP). W deklaracji PIT można też wskazać cel, na jaki chcielibyśmy, aby OPP przeznaczyła otrzymaną kwotę (np. na leczenie konkretnej osoby).
W udostępnionej w 2019 r. usłudze Twój e-PIT podatnik w swoim zeznaniu ma od razu automatycznie wskazaną tę OPP, której przekazał 1% podatku w roku ubiegłym, o ile dana organizacja znajduje się nadal w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazano cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w PIT, przygotowanym przez urząd skarbowy. Oczywiście można łatwo zmienić dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.W ten sposób – bez dodatkowych formalności, formularzy czy przelewów – wspieramy działalność podmiotów, z którymi się utożsamiamy lub solidaryzujemy. Wspomagamy ogólnopolską aktywność na rzecz ochrony dzikich zwierząt albo leczenie dziecka sąsiadki – sami o tym decydujemy. Numer KRS organizacji można sprawdzić w
wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego.
Warto pamiętać, że elektroniczne narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Finansów, tj. Twój e-PIT czy e-Deklaracje, same obliczają i wpisują kwotę 1% należnego podatku.
Organizacje pożytku publicznego aktywizują przestrzeń publiczną w Polsce. Pozwalają zrozumieć, na czym polega rola obywateli w demokratycznym państwie. Ostatnie 16 lat pokazało, że podatki mogą mieć bardziej „ludzką twarz” dzięki zaangażowaniu obywateli
w ich rozdział. A to wszystko dzięki wciąż rosnącemu znaczeniu 1 procentu.