To podatek konsumpcyjny. Znaczy to tyle, że sprzedawca nie ponosi jego faktycznego ekonomicznego ciężaru, ponieważ istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które służą działalności gospodarczej (to tzw. neutralność VAT).
Powszechność opodatkowania oznacza, że możliwie każdy obrót towarem lub usługą jest opodatkowany VAT, a wszelkie zwolnienia od niego są traktowane jako wyjątek od reguły. Tym samym konsumenci, którzy kupują różne towary lub korzystają z usług, płacą VAT zawarty w ich cenie i najczęściej jest on dla nich niezauważalny.
W Polsce, oprócz stawki podstawowej VAT, funkcjonują także dwie stawki obniżone: 8 i 5 proc. Niższymi stawkami objęte są głównie podstawowe produkty żywnościowe: chleb, nabiał, przetwory mięsne czy produkty zbożowe: mąka, kasze, makaron.
Warto pamiętać o tym, że transakcje między przedsiębiorcami muszą być udokumentowane za pomocą faktur. Natomiast jeżeli transakcja dotyczy „zwykłych” osób fizycznych, to sprzedawca wystawia fakturę na ich żądanie.