Jesteś emerytem lub rencistą. Chcesz przekazać 1% podatku dla OPP. Wyślij PIT-OP!
poniedziałek, 08 kwietnia 2019
Podatek VAT to obecnie najważniejsze źródło dochodów budżetowych
Gdzie szukać pomocy przy rozliczeniach rocznych
Jesteś emerytem lub rencistą. Chcesz przekazać 1% podatku dla OPP.  Wyślij PIT-OP!

 

Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP
Możesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, jeśli:
•    jesteś emerytem lub rencistą,
•    dostałeś od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r.,
•    nie uzyskałeś w 2018 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP

W poprzednich latach, jeśli dostałeś od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciałeś przekazać 1% podatku, musiałeś wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT- OP. Oszczędzisz czas i zmniejszysz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji PIT-40A od organu rentowego czy błędów rachunkowych. W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. I tyle — resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.

Kiedy złożyć oświadczenie PIT-OP

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r.
Formularze:
PIT-OP złożysz w formie elektronicznej lub papierowej na formularzach dostępnych pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op/
Od tego roku PIT-OP możesz złożyć i podpisać elektronicznie także w ramach usługi Twój e-PIT dostępnej na stronie www.podatki.gov.pl.
Jeśli spełniasz warunki do udostępnienia PIT-OP, administracja skarbowa przygotowała je dla ciebie. Wystarczy, że się zalogujesz, wskażesz organizację pożytku publicznego i zaakceptujesz oświadczenie. Nie musisz mieć podpisu elektronicznego.