Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?
środa, 10 kwietnia 2019
Mały, wielki procent
Twój e-PIT. Nowa jakość w rozliczaniu podatku
Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?

Rozliczenie roczne małżonków. Razem czy osobno?

Pamiętajcie, że można się rozliczyć wspólnie z żoną lub mężem i złożyć jeden PIT. Wspólne rozliczenie będzie dla was korzystne, jeżeli jedno z was uzyskuje przychody a drugie nie, albo wasze dochody mieszczą się w różnych przedziałach skali podatkowej (pierwszy do 85.528 zł i drugi ponad tę kwotę). Wówczas przy łącznym opodatkowaniu dochodów podatek jest mniejszy i po jego rozliczeniu część pieniędzy może wrócić do waszych kieszeni. Rozwiązanie, z którego mogą korzystać polscy podatnicy PIT, wcale nie jest standardem w Unii Europejskiej. Możliwości takiej nie mają mieszkańcy Finlandii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Wlk. Brytanii i Danii.
Kiedy można rozliczyć się wspólnie Aby rozliczyć się wraz z małżonkiem, musicie spełnić dwa warunki:
• pozostawać przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim oraz
• mieć tzw. wspólnotę majątkową (fachowo nazywa się to małżeńska wspólność majątkowa).

Tym samym nie mogą się wspólnie rozliczyć np. małżonkowie pozostający w separacji, gdyż nie łączy ich już wtedy wspólność majątkowa.

Wspólne opodatkowanie dochodów małżonków jest możliwe również po śmierci jednego z nich, np. gdy związek małżeński zawarto przed 2018 r., a jeden z nich zmarł w trakcie 2018 r. albo w 2019 r. przed złożeniem zeznania podatkowego. Jeżeli po śmierci małżonka wychowujesz dzieci (również pełnoletnie, uczące się do ukończenia 25. roku życia) możesz zdecydować się na preferencyjne opodatkowanie przewidziane dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Kiedy i jak się rozliczyć
Jeśli spełniacie warunki do wspólnego opodatkowania dochodów, wybierzcie odpowiedni formularz zeznania rocznego: PIT-37 albo PIT-36. Jeśli nie jesteście pewni, który będzie dla was odpowiedni, na początku każdego formularza znajdziecie informacje, które pomogą wam na właściwy wybór.

Od tego roku małżonkowie rozliczający się na formularzu PIT-37 mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. Zenanie podatkowe przygotowane automatycznie na podstawie danych będących w posiadaniu administracji skarbowej czeka już na podatki.gov.pl. Wystarczy się zalogować, wybrać opcję rozliczenia wspólnie z małżonkiem, zaakceptować je i wysłać. Takie zeznanie możecie również zmienić lub uzupełnić np. o ulgi i odliczenia, z których chcecie skorzystać. Przydatne materiały znajdziecie na stronie podatki.gov.pl w dziale PIT.